
4-Light Pendant Lighting with White Frosted Glass Shade (No Bulbs Included)
Sleek Design - Our linear pendant light features a sand nickel-treated iron frame with a white jade glass lampshade for a modern touch to your space.
Adjustable Height - With an overall 59.7" height and 36.4" length, it includes five adjustable light rods(2 6-inch and 3 12-inch ) for flexible positioning.
Easy Installation - Comes with complete setup instructions and necessary accessories for a hassle-free installation.
E26 Bulb Base - Compatible with numerous bulb types including energy-saving, incandescent lamps, and vintage Edison bulbs (up to 60W; bulb not included).
Versatile Use - Ideal for kitchen islands, dining areas, bars, clubs, and restaurants, providing central & bright illumination for various activities.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 36.4" |
| Height | 59.7" |
| Depth | 4.72" |
| Item Weight | 10.14 lbs |
- 36.22" x 9.06" x 9.45" (6.69 lbs)




| Attribute | Details |
|---|---|
| Material | Maraging Steel |
| Color | White |
| Light Fixture Form | Ceiling |
| Style | Modern |
| Room Type | Dining Room |
| Specific Uses For Product | Indoor use only |
| Power Source | AC/DC |
| Number of Light | 4 |
| Voltage | 120 Volts |
| Wattage | 60 Watts |
| Bulb Base | E26 |
| Included Components | Shade |
| Batteries Required? | No |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sleek Design - Our linear pendant light features a sand nickel-treated iron frame with a white jade glass lampshade for a modern touch to your space.
Adjustable Height - With an overall 59.7" height and 36.4" length, it includes five adjustable light rods(2 6-inch and 3 12-inch ) for flexible positioning.
Easy Installation - Comes with complete setup instructions and necessary accessories for a hassle-free installation.
E26 Bulb Base - Compatible with numerous bulb types including energy-saving, incandescent lamps, and vintage Edison bulbs (up to 60W; bulb not included).
Versatile Use - Ideal for kitchen islands, dining areas, bars, clubs, and restaurants, providing central & bright illumination for various activities.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 36.4" |
| Height | 59.7" |
| Depth | 4.72" |
| Item Weight | 10.14 lbs |
- 36.22" x 9.06" x 9.45" (6.69 lbs)




| Attribute | Details |
|---|---|
| Material | Maraging Steel |
| Color | White |
| Light Fixture Form | Ceiling |
| Style | Modern |
| Room Type | Dining Room |
| Specific Uses For Product | Indoor use only |
| Power Source | AC/DC |
| Number of Light | 4 |
| Voltage | 120 Volts |
| Wattage | 60 Watts |
| Bulb Base | E26 |
| Included Components | Shade |
| Batteries Required? | No |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |




















