
Freestanding Coat Rack, Industrial Corner Hall Tree with 4 Shelves 8 Hooks
3-in-1 Coat Rack - This sturdy wood coat rack has 4-tier shelves for shoes and daily essentials, along with 8 hooks and a rod for hanging coats, hats, or bags.
Space-Saver - Its compact design ensures optimal use of limited spaces or corners, making it ideal for small apartments.
Sturdy Structure - Constructed from particleboard and metal, this coat rack is stable and durable. Each shelf can support up to 45 lbs, and each hook up to 10 lbs, thanks to the X-shaped brace that strengthens the structure.
Elegant Design - The rustic industrial style of this standing coat rack adds a touch of class to any room and complements any decor.
Easy Assembly & Support - Comes with all necessary assembly components and instructions. For any concerns or issues, our customer service team is ready to help.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 15.75" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 22.05 lbs |
- 38.58" L x 17.91" W x 5.51" H (26.46 lbs)
Installation Guide Video:






High Quality Particle Board
Made of high grade 0.59'particle board, which is strong corrosion resistance, waterproof, anti -scratch and easy to clean.
Heavy-duty Metal Frame
Crafted from durable steel frame that contributes to its outstanding bearing force, no wobble, and no collapse.
X-shape Brace
Reinforced by the rear x-shaped brace to ensure the stability, this coat hanger stand is of high quality, durability and can last for years.
Adjustable Foot Pads
Equipped with 4 adjustable feet for added stability and keep it balance, preventing the floor from being scratched.
| Product Information | |
|---|---|
| Material | Engineered Wood |
| Number of Shelves | 4 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Special Feature | with hanging rod, shelves and hooks |
| Part Number | jw0578 |
| Item Weight | 22 pounds |
| Product Dimensions | 15.74 x 27.55 x 70.87 inches |
| Country of Origin | China |
| Item model number | JW0177 |
| Finish | Wood |
| Installation Method | Free Standing |
| Special Features | with hanging rod, shelves and hooks |
| Included Components | Coat Rack, User Manual |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
3-in-1 Coat Rack - This sturdy wood coat rack has 4-tier shelves for shoes and daily essentials, along with 8 hooks and a rod for hanging coats, hats, or bags.
Space-Saver - Its compact design ensures optimal use of limited spaces or corners, making it ideal for small apartments.
Sturdy Structure - Constructed from particleboard and metal, this coat rack is stable and durable. Each shelf can support up to 45 lbs, and each hook up to 10 lbs, thanks to the X-shaped brace that strengthens the structure.
Elegant Design - The rustic industrial style of this standing coat rack adds a touch of class to any room and complements any decor.
Easy Assembly & Support - Comes with all necessary assembly components and instructions. For any concerns or issues, our customer service team is ready to help.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 15.75" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 22.05 lbs |
- 38.58" L x 17.91" W x 5.51" H (26.46 lbs)
Installation Guide Video:






High Quality Particle Board
Made of high grade 0.59'particle board, which is strong corrosion resistance, waterproof, anti -scratch and easy to clean.
Heavy-duty Metal Frame
Crafted from durable steel frame that contributes to its outstanding bearing force, no wobble, and no collapse.
X-shape Brace
Reinforced by the rear x-shaped brace to ensure the stability, this coat hanger stand is of high quality, durability and can last for years.
Adjustable Foot Pads
Equipped with 4 adjustable feet for added stability and keep it balance, preventing the floor from being scratched.
| Product Information | |
|---|---|
| Material | Engineered Wood |
| Number of Shelves | 4 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Special Feature | with hanging rod, shelves and hooks |
| Part Number | jw0578 |
| Item Weight | 22 pounds |
| Product Dimensions | 15.74 x 27.55 x 70.87 inches |
| Country of Origin | China |
| Item model number | JW0177 |
| Finish | Wood |
| Installation Method | Free Standing |
| Special Features | with hanging rod, shelves and hooks |
| Included Components | Coat Rack, User Manual |




















