
Wood End Table, 4-Tier Side Table with Storage Shelves
Classic Industrial Elegance - The rustic brown tabletop and matte black metal frame create a visually appealing contrast, making this narrow storage end table a unique addition to any decor. Its double-round frame design adds depth and interest to any room.
4-Tier Storage - Designed with four spacious shelves, this accent table with storage provides plenty of storage for essentials such as books, lamps, and small items, keeping your living room or bedroom organized and clutter-free.
Versatile Furniture - Ideal for a range of settings, the slim design and modern aesthetic of this end table allow it to serve multiple purposes, whether as an accent table in compact spaces, a side table by your sofa, or a chic nightstand in your bedroom.
Sturdy Build - Constructed with 0.59" reinforced MDF and a heavy-duty metal frame, this 4-tier side table with shelves offers durability and stability, with a weight capacity of up to 44 lbs. Adjustable foot pads ensure stability on uneven surfaces while preventing potential scratches.
Easy Assembly - With all the necessary hardware and clear instructions included, this wooden end table is designed for easy assembly. Our customer service team is on hand and ready to assist with any questions or concerns.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 25.59" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 25.59" |
| Tabletop Thickness | 0.6" |
| Item Weight | 20.5 lbs |
- 29.13" L x 25.39" W x 4.72" H (24.03 lbs)
Installation Guide Video:




More Details About the Side Table
Adds aesthetic appeal and rustic charm.
The storage end table is made from thickened MDF and strong metal, ensuring it is super sturdy and long-lasting.
The stylish and unique circular metal frame design that showcases geometric appeal, makes it become an eye-catching focal point when the visitors come to the house.
The adjustable leg pads are supplied to protect the floor, as well as keep the side table balanced and stable even on uneven floors.
Tribesigns Narrow End Table for Living Room, 4-Tier Wood Sofa Side Table




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | End Table |
| Included Components | 1 x Side Table, 1 x Assembly Kit, 1 x Instructions |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 25.59 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | welded |
| Tilting | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 25.59"W x 25.59"H |
| Item Weight | 20.5 Pounds |
| Tabletop Thickness | 0.6 Inches |
| Item Width | 11.81 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 44 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Nightstand for Bedroom, Accent Table in Small Spaces, End Table for Living Room |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown, Gray,Light Brown, White & Gold |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Industrial, Modern |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Brown, Gray, Faux Marble White |
| Base Color | Black, Gold |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classic Industrial Elegance - The rustic brown tabletop and matte black metal frame create a visually appealing contrast, making this narrow storage end table a unique addition to any decor. Its double-round frame design adds depth and interest to any room.
4-Tier Storage - Designed with four spacious shelves, this accent table with storage provides plenty of storage for essentials such as books, lamps, and small items, keeping your living room or bedroom organized and clutter-free.
Versatile Furniture - Ideal for a range of settings, the slim design and modern aesthetic of this end table allow it to serve multiple purposes, whether as an accent table in compact spaces, a side table by your sofa, or a chic nightstand in your bedroom.
Sturdy Build - Constructed with 0.59" reinforced MDF and a heavy-duty metal frame, this 4-tier side table with shelves offers durability and stability, with a weight capacity of up to 44 lbs. Adjustable foot pads ensure stability on uneven surfaces while preventing potential scratches.
Easy Assembly - With all the necessary hardware and clear instructions included, this wooden end table is designed for easy assembly. Our customer service team is on hand and ready to assist with any questions or concerns.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 25.59" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 25.59" |
| Tabletop Thickness | 0.6" |
| Item Weight | 20.5 lbs |
- 29.13" L x 25.39" W x 4.72" H (24.03 lbs)
Installation Guide Video:




More Details About the Side Table
Adds aesthetic appeal and rustic charm.
The storage end table is made from thickened MDF and strong metal, ensuring it is super sturdy and long-lasting.
The stylish and unique circular metal frame design that showcases geometric appeal, makes it become an eye-catching focal point when the visitors come to the house.
The adjustable leg pads are supplied to protect the floor, as well as keep the side table balanced and stable even on uneven floors.
Tribesigns Narrow End Table for Living Room, 4-Tier Wood Sofa Side Table




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | End Table |
| Included Components | 1 x Side Table, 1 x Assembly Kit, 1 x Instructions |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 25.59 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | welded |
| Tilting | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 25.59"W x 25.59"H |
| Item Weight | 20.5 Pounds |
| Tabletop Thickness | 0.6 Inches |
| Item Width | 11.81 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 44 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Nightstand for Bedroom, Accent Table in Small Spaces, End Table for Living Room |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown, Gray,Light Brown, White & Gold |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Industrial, Modern |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Brown, Gray, Faux Marble White |
| Base Color | Black, Gold |























