
41.3" Console Table, Industrial Entryway Sofa Table with 4-Tier Shelves
Distinct Industrial Style - Stand out with this uniquely designed entryway table, a blend of vintage wood grain finish and a bold matte black metal frame. It's sure to become a striking centrepiece in any hallway.
Ample 4-Tier Storage - The table comes with four tiers, providing plenty of space for display and organization. From books and baskets to vases and ornaments, this table seamlessly combines functionality and style.
Robust and Steady - Featuring a 4.72-inch thick engineered wood top for enhanced weight resistance, the table also includes adjustable feet and an anti-tip feature for stability on uneven floors or carpets.
Multipurpose & Elegant - Perfect as an entry table, hallway table, or foyer table, this narrow console unit adds both practicality and beauty to your living room, entrance, or corridor.
Effortless Assembly - With its detailed instructions, clearly numbered accessories, and required assembly tools included, assembly is a breeze. Should you have any queries, we're only a message away.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 41.33" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 33.46" |
| Tabletop Thickness | 3.27" |
| Item Weight | 42.99 lbs |
- 46.06" L x 13.78" W x 8.66" H (48.39 lbs)
Tribesigns Industrial 4-Tier Console Table for Entryway






Thickened 3.27' Top Shelves
Sturdy shelves offer strong support for everyday items.
Stable Structure
The metal frame is well sanded and smoothed without any rough edge. Durable metal tube with matte black powder coat finish resists oxidation and rust.
Anti-tipping Design
Anti-tipping belt design further enhances stability
Adjustable Feet
Maintain balance on uneven surfaces and prevent floor scratches.




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Console Sofa Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 41.3"W x 33.5"H |
| Item Weight | 43 Pounds |
| Size | 11.81" D x 41.3" W x 33.5" H |
| Item Depth | 11.81 inches |
| Item Dimensions | 11.81 x 41.3 x 33.5 inches |
| Tabletop Thickness | 3.27 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 150 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Corner, Displaying, Storage |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Accent Table, Console Table, Entryway Table, Sofa Table |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Rustic |
| Furniture Finish | Rustic Brown, Matte |
| Top Color | Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Distinct Industrial Style - Stand out with this uniquely designed entryway table, a blend of vintage wood grain finish and a bold matte black metal frame. It's sure to become a striking centrepiece in any hallway.
Ample 4-Tier Storage - The table comes with four tiers, providing plenty of space for display and organization. From books and baskets to vases and ornaments, this table seamlessly combines functionality and style.
Robust and Steady - Featuring a 4.72-inch thick engineered wood top for enhanced weight resistance, the table also includes adjustable feet and an anti-tip feature for stability on uneven floors or carpets.
Multipurpose & Elegant - Perfect as an entry table, hallway table, or foyer table, this narrow console unit adds both practicality and beauty to your living room, entrance, or corridor.
Effortless Assembly - With its detailed instructions, clearly numbered accessories, and required assembly tools included, assembly is a breeze. Should you have any queries, we're only a message away.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 41.33" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 33.46" |
| Tabletop Thickness | 3.27" |
| Item Weight | 42.99 lbs |
- 46.06" L x 13.78" W x 8.66" H (48.39 lbs)
Tribesigns Industrial 4-Tier Console Table for Entryway






Thickened 3.27' Top Shelves
Sturdy shelves offer strong support for everyday items.
Stable Structure
The metal frame is well sanded and smoothed without any rough edge. Durable metal tube with matte black powder coat finish resists oxidation and rust.
Anti-tipping Design
Anti-tipping belt design further enhances stability
Adjustable Feet
Maintain balance on uneven surfaces and prevent floor scratches.




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Console Sofa Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 41.3"W x 33.5"H |
| Item Weight | 43 Pounds |
| Size | 11.81" D x 41.3" W x 33.5" H |
| Item Depth | 11.81 inches |
| Item Dimensions | 11.81 x 41.3 x 33.5 inches |
| Tabletop Thickness | 3.27 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 150 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Corner, Displaying, Storage |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Accent Table, Console Table, Entryway Table, Sofa Table |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Rustic |
| Furniture Finish | Rustic Brown, Matte |
| Top Color | Brown |























