
L-Shaped Executive Desk, 63" Computer Desk Workstation with File Cabinet
Quality Office Furniture - The executive desk and multifunctional filing cabinet in walnut brown and black provide an efficient, organized workspace.
Roomy L-Shaped Desk - The 63"x31.5" large desktop accommodates several monitors, and there's enough under-desk space for leg stretching.
Multipurpose Filing Cabinet - The filing cabinet boasts 2 standard drawers, 1 filing drawer, and 2 open shelves, offering plenty of storage for supplies, files, and personal items.
Durable Design - Made with MDF and reinforced with a heavy-duty metal frame and corner braces, this computer desk set is sturdy enough for long-term use.
Easy Assembly - You can assemble this workstation in about an hour with the provided guide, numbered parts, and tools. Please note: This item will arrive in two packages.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | nan lbs |
- 0.0" L x 0.0" W x 0.0" H (0.0 lbs)
Cabinet Installation Guide.pdf
Tribesigns L-Shaped Executive Desk, Extensive Storage for Home Office






Business Furniture Desk Workstation for Home Office


More Details
Spacious Workspace
The L-shaped desk provides a spacious work area, offering ample room for all your computing, writing, and organizational needs, along with plenty of under-desk space to comfortably stretch out during work, gaming, and other activities.
Ample Storage Space
Open storage shelves provide plenty of room for daily home office use.The storage cabinet features three drawers for storing office supplies, personal items, and letter or legal-sized hanging files.
Elevate Up Your Workspace with This Modern Executive Office Desk Set!


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Classroom, Home, Living Room, Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Drafting, Gaming, Studying, Working, Writing |
| Included Components | cabinet, desk |
| Model Name | L-Shaped Executive Desk Set |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Executive desk with file cabinet |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Top Material Type | Wood |
| Furniture Leg Material | Engineered Wood, Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Hutch Material | Engineered Wood |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Easy to Assemble, Heavy Duty, Scratch Resistant, with storage cabinet |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | File Drawer, Utility Drawer |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Drawer Glide Mechanism | Roller Glide |
| Storage Options | Cabinet |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Drawer Pedestal Count | 3 |
| Is Customizable? | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | L-Shape |
| Desk Design | Executive Desk, Writing Desk |
| Color | Brown & Black |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Textured |
| Furniture Finish | Walnut |
| Leg Style | Special Shape of Legs |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown & Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 63"W x 29.5"H |
| Number of Drawers | 3 |
| Item Depth | 31.5 inches |
| Item Dimensions | 31.5 x 63 x 29.5 inches |
| Size | executive |
| Number Of Shelves | 2 |
| Tabletop Thickness | 1 Inches |
| Storage Volume | 25.95 Liters |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 70.71 Inches |
| Number Of Cabinets | 3 |
| Number Of Open Shelves | 2 |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Warranty Type | Limited |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | limited warranty |
| Includes All Assembly Tools | No |
Original: $399.99
-70%$399.99
$120.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Quality Office Furniture - The executive desk and multifunctional filing cabinet in walnut brown and black provide an efficient, organized workspace.
Roomy L-Shaped Desk - The 63"x31.5" large desktop accommodates several monitors, and there's enough under-desk space for leg stretching.
Multipurpose Filing Cabinet - The filing cabinet boasts 2 standard drawers, 1 filing drawer, and 2 open shelves, offering plenty of storage for supplies, files, and personal items.
Durable Design - Made with MDF and reinforced with a heavy-duty metal frame and corner braces, this computer desk set is sturdy enough for long-term use.
Easy Assembly - You can assemble this workstation in about an hour with the provided guide, numbered parts, and tools. Please note: This item will arrive in two packages.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | nan lbs |
- 0.0" L x 0.0" W x 0.0" H (0.0 lbs)
Cabinet Installation Guide.pdf
Tribesigns L-Shaped Executive Desk, Extensive Storage for Home Office






Business Furniture Desk Workstation for Home Office


More Details
Spacious Workspace
The L-shaped desk provides a spacious work area, offering ample room for all your computing, writing, and organizational needs, along with plenty of under-desk space to comfortably stretch out during work, gaming, and other activities.
Ample Storage Space
Open storage shelves provide plenty of room for daily home office use.The storage cabinet features three drawers for storing office supplies, personal items, and letter or legal-sized hanging files.
Elevate Up Your Workspace with This Modern Executive Office Desk Set!


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Classroom, Home, Living Room, Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Drafting, Gaming, Studying, Working, Writing |
| Included Components | cabinet, desk |
| Model Name | L-Shaped Executive Desk Set |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Executive desk with file cabinet |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Top Material Type | Wood |
| Furniture Leg Material | Engineered Wood, Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Hutch Material | Engineered Wood |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Easy to Assemble, Heavy Duty, Scratch Resistant, with storage cabinet |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | File Drawer, Utility Drawer |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Drawer Glide Mechanism | Roller Glide |
| Storage Options | Cabinet |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Drawer Pedestal Count | 3 |
| Is Customizable? | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | L-Shape |
| Desk Design | Executive Desk, Writing Desk |
| Color | Brown & Black |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Textured |
| Furniture Finish | Walnut |
| Leg Style | Special Shape of Legs |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown & Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 63"W x 29.5"H |
| Number of Drawers | 3 |
| Item Depth | 31.5 inches |
| Item Dimensions | 31.5 x 63 x 29.5 inches |
| Size | executive |
| Number Of Shelves | 2 |
| Tabletop Thickness | 1 Inches |
| Storage Volume | 25.95 Liters |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 70.71 Inches |
| Number Of Cabinets | 3 |
| Number Of Open Shelves | 2 |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Warranty Type | Limited |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | limited warranty |
| Includes All Assembly Tools | No |























