
78.7" Travertine Slab Dining Table, Kitchen Table With Semi-Circular Stripe Base
Attention: The product will come in two packages!
Modern and Elegant Design - This dining table has a unique travertine slab top and stylish horse belly edges. These features add artistry and hide minor scratches or signs of wear, keeping it fresh and attractive.
Roomy and Comfortable - With a length of 78.74 inches, the table offers ample space for mealtime necessities and dinner party essentials.
Sturdy and Durable - The warm wax wood-tone base is complemented by a semi-circular striped design, ensuring stability and durability. The rhythmic texture adds depth and movement, making it a striking addition to any room.
Easy Assembly - The package contains all necessary hardware and clear instructions to help assemble your dining table quickly and effortlessly.
Multi-functional - The table works well as a dining table, a display stand, or a workstation, and can fit well in a living room or corridor.
Note: This Item is not eligible for other discounts on the website.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 39.37" |
| Height | 29.52" |
| Item Weight | 201.94 lbs |
- Box1: 84.65" L x 45.28" W x 5.51" H (176.37 lbs)
- Box2: 32.09" L x 29.13" W x 34.65" H (104.06 lbs)
Note: This item will be delivered in two separate shipments.
78.74' Travertine Slab Dining Table for 8-10




Modern Horse Belly Dining Table


Kitchen Table with Travertine Slab Tabletop & Semi-Circular Stripe Base






| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Included Components | All tools included |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Dining Table |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Travertine Slab |
| Top Material Type | Travertine Slab |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Travertine Slab |
| Handle Material | refer to description |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 8 |
| Base Type | Pedestal |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 8 |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 39.37"D x 78.74"W x 29.52"H |
| Item Weight | 201.94 Pounds |
| Size | 78.74" x 39.37" x 29.52" |
| Item Depth | 39.37 inches |
| Item Dimensions | 39.37 x 78.74 x 29.52 inches |
| Extended Length | 78.74 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 130 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Dining, Catering, Working, Meeting, Writing |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Style | |
|---|---|
| Color | White & Brown |
| Shape | Horse Belly |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Modern |
| Furniture Finish | Travertine Slab |
| Top Color | White |
Original: $1,999.99
-70%$1,999.99
$600.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Attention: The product will come in two packages!
Modern and Elegant Design - This dining table has a unique travertine slab top and stylish horse belly edges. These features add artistry and hide minor scratches or signs of wear, keeping it fresh and attractive.
Roomy and Comfortable - With a length of 78.74 inches, the table offers ample space for mealtime necessities and dinner party essentials.
Sturdy and Durable - The warm wax wood-tone base is complemented by a semi-circular striped design, ensuring stability and durability. The rhythmic texture adds depth and movement, making it a striking addition to any room.
Easy Assembly - The package contains all necessary hardware and clear instructions to help assemble your dining table quickly and effortlessly.
Multi-functional - The table works well as a dining table, a display stand, or a workstation, and can fit well in a living room or corridor.
Note: This Item is not eligible for other discounts on the website.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 39.37" |
| Height | 29.52" |
| Item Weight | 201.94 lbs |
- Box1: 84.65" L x 45.28" W x 5.51" H (176.37 lbs)
- Box2: 32.09" L x 29.13" W x 34.65" H (104.06 lbs)
Note: This item will be delivered in two separate shipments.
78.74' Travertine Slab Dining Table for 8-10




Modern Horse Belly Dining Table


Kitchen Table with Travertine Slab Tabletop & Semi-Circular Stripe Base






| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Included Components | All tools included |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Dining Table |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Travertine Slab |
| Top Material Type | Travertine Slab |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Travertine Slab |
| Handle Material | refer to description |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 8 |
| Base Type | Pedestal |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 8 |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 39.37"D x 78.74"W x 29.52"H |
| Item Weight | 201.94 Pounds |
| Size | 78.74" x 39.37" x 29.52" |
| Item Depth | 39.37 inches |
| Item Dimensions | 39.37 x 78.74 x 29.52 inches |
| Extended Length | 78.74 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 130 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Dining, Catering, Working, Meeting, Writing |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Style | |
|---|---|
| Color | White & Brown |
| Shape | Horse Belly |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Modern |
| Furniture Finish | Travertine Slab |
| Top Color | White |























