
C-Shaped End Table, Round Sofa Side Table for Living Room
Vintage C-Shaped End Table - Ideal for small spaces, this petite, vintage industrial C-shaped end table is perfect next to your bed or couch, holding daily necessities like laptops, magazines, or drinks while adding to your decor.
Quality Wooden Craft - Made of quality MDF board with a solid wood veneer surface, this C side table boasts expert craftsmanship and veneering. The sleek, polished surface is easy to maintain; simply wipe with a damp cloth.
Stable and Hygienic - This side table's simple design makes for easy cleaning, and its robust construction supports up to 18lb.
Versatile and Stylish - Its small size allows this end table to fit anywhere in your home, be it near the sofa, on the balcony, or in the bedroom. Its vintage style complements most furniture.
Easy Assembly & Warranty - Easily assembled by one person; all tools and instructions are included. An 18-month limited warranty is provided for peace of mind.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 18.89" |
| Depth | 18.89" |
| Height | 23.62" |
| Tabletop Thickness | 0.7" |
| Item Weight | 15.65 lbs |
- 24.41" L x 22.05 " W x 7.48 " H (15.65 lbs)


End Table for Different Occasions
Behind a Single Sofa
Near the TV Station
Smooth Tabletop
Thicker Support Leg
Round Bottom
Round C-Shaped End Table




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly Tools |
| Item Height | 60 centimeters |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Wood |
| Natural Variation Type | grain_pattern_and_knots |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 1 |
| Frame Joint Type | Mortise and Tenon |
| Unextended Seating Capacity | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 18.89"D x 18.89"W x 23.62"H |
| Item Weight | 13.44 Pounds |
| Item Diameter | 23.62 Inches |
| Tabletop Thickness | 0.7 Inches |
| Extended Length | 18.89 Inches |
| Item Width | 18.89 Inches |
| Ground To Item Distance | 23.62 Inches |
| Base To Top Distance | 22.92 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 18.89 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 18 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Meeting, Catering |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Round |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Vintage |
| Finish Types | Veneer |
| Theme | Vintage |
| Furniture Finish | Veneer |
| Leg Style | C-shaped leg |
| Top Color | Brown |
| Handle Finish Type | Veneer |
| Base Color | Brown |
| Handle Color | Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Vintage C-Shaped End Table - Ideal for small spaces, this petite, vintage industrial C-shaped end table is perfect next to your bed or couch, holding daily necessities like laptops, magazines, or drinks while adding to your decor.
Quality Wooden Craft - Made of quality MDF board with a solid wood veneer surface, this C side table boasts expert craftsmanship and veneering. The sleek, polished surface is easy to maintain; simply wipe with a damp cloth.
Stable and Hygienic - This side table's simple design makes for easy cleaning, and its robust construction supports up to 18lb.
Versatile and Stylish - Its small size allows this end table to fit anywhere in your home, be it near the sofa, on the balcony, or in the bedroom. Its vintage style complements most furniture.
Easy Assembly & Warranty - Easily assembled by one person; all tools and instructions are included. An 18-month limited warranty is provided for peace of mind.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 18.89" |
| Depth | 18.89" |
| Height | 23.62" |
| Tabletop Thickness | 0.7" |
| Item Weight | 15.65 lbs |
- 24.41" L x 22.05 " W x 7.48 " H (15.65 lbs)


End Table for Different Occasions
Behind a Single Sofa
Near the TV Station
Smooth Tabletop
Thicker Support Leg
Round Bottom
Round C-Shaped End Table




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly Tools |
| Item Height | 60 centimeters |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Wood |
| Natural Variation Type | grain_pattern_and_knots |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 1 |
| Frame Joint Type | Mortise and Tenon |
| Unextended Seating Capacity | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 18.89"D x 18.89"W x 23.62"H |
| Item Weight | 13.44 Pounds |
| Item Diameter | 23.62 Inches |
| Tabletop Thickness | 0.7 Inches |
| Extended Length | 18.89 Inches |
| Item Width | 18.89 Inches |
| Ground To Item Distance | 23.62 Inches |
| Base To Top Distance | 22.92 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 18.89 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 18 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Meeting, Catering |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Round |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Vintage |
| Finish Types | Veneer |
| Theme | Vintage |
| Furniture Finish | Veneer |
| Leg Style | C-shaped leg |
| Top Color | Brown |
| Handle Finish Type | Veneer |
| Base Color | Brown |
| Handle Color | Brown |

























