
Square End Table, 2-Tier Side Table Modern Bedside Table
Elegant Design - This sleek 2-tier gold end table from Tribesigns adds a touch of elegance to any room. Its modern design beautifully complements any interior decor style.
Versatile & Practical - This square table has ample display and storage space, keeping your essentials within reach. The lower shelf offers additional storage for books or magazines.
Compact & Portable - Measuring 19.7" W*19.7" D*25.6" H and weighing just right, this side table is easy to move or reposition as needed. It serves as a versatile piece, perfect as a side table or nightstand.
High-quality Build - Crafted from premium 0.59-inch thick engineered wood with faux marble veneer and iron frame, this table exudes class. Its cross-bar design enhances stability, and the marble veneer offers a smooth surface that's easy to clean.
Simple Assembly - Easily assemble this modern table with all necessary tools and labeled pieces included. We value your satisfaction, so feel free to contact us with any issues.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.68" |
| Depth | 19.68" |
| Height | 25.59" |
| Tabletop Thickness | 1.96" |
| Item Weight | 20.72 lbs |
- 26.38" L x 21.85" W x 5.51" H (21.83 lbs)
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Square End Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Width | 19.68 Inches |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | 2-Tier Side Table |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Engineered Wood, Metal |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 1 |
| Base Type | Base |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.68"D x 19.68"W x 25.59"H |
| Item Weight | 20.72 lbs |
| Size | 1 PCS |
| Item Dimensions | 19.68 x 19.68 x 25.59 inches |
| Tabletop Thickness | 1.96 Inches |
| Extended Length | 25.59 Inches |
| Item Width | 19.68 Inches |
| Base To Top Distance | 25.59 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 14.25 Kilograms |
| Recommended Uses For Product | Supporting items in a living space |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Faux Marble White+gold |
| Shape | Square |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Veneer |
| Furniture Finish | Veneer |
| Leg Style | Cross |
| Top Color | White |
| Base Color | Gold |
Original: $79.99
-70%$79.99
$24.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant Design - This sleek 2-tier gold end table from Tribesigns adds a touch of elegance to any room. Its modern design beautifully complements any interior decor style.
Versatile & Practical - This square table has ample display and storage space, keeping your essentials within reach. The lower shelf offers additional storage for books or magazines.
Compact & Portable - Measuring 19.7" W*19.7" D*25.6" H and weighing just right, this side table is easy to move or reposition as needed. It serves as a versatile piece, perfect as a side table or nightstand.
High-quality Build - Crafted from premium 0.59-inch thick engineered wood with faux marble veneer and iron frame, this table exudes class. Its cross-bar design enhances stability, and the marble veneer offers a smooth surface that's easy to clean.
Simple Assembly - Easily assemble this modern table with all necessary tools and labeled pieces included. We value your satisfaction, so feel free to contact us with any issues.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.68" |
| Depth | 19.68" |
| Height | 25.59" |
| Tabletop Thickness | 1.96" |
| Item Weight | 20.72 lbs |
- 26.38" L x 21.85" W x 5.51" H (21.83 lbs)
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Square End Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Width | 19.68 Inches |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | 2-Tier Side Table |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Engineered Wood, Metal |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 1 |
| Base Type | Base |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.68"D x 19.68"W x 25.59"H |
| Item Weight | 20.72 lbs |
| Size | 1 PCS |
| Item Dimensions | 19.68 x 19.68 x 25.59 inches |
| Tabletop Thickness | 1.96 Inches |
| Extended Length | 25.59 Inches |
| Item Width | 19.68 Inches |
| Base To Top Distance | 25.59 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 14.25 Kilograms |
| Recommended Uses For Product | Supporting items in a living space |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Faux Marble White+gold |
| Shape | Square |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Veneer |
| Furniture Finish | Veneer |
| Leg Style | Cross |
| Top Color | White |
| Base Color | Gold |























