
Round End Table, 23.62" Pedestal Accent Side Table for Living Room, Bedroom
Modern Round Side Table - Our pedestal side table, boasting a smooth round tabletop and a sculptural pedestal, presents a clean, balanced silhouette that perfectly complements contemporary spaces.
Stable Structure - Rest assured knowing that our side table's solid pedestal base provides steadfast stability. It supports up to 150 lb, making it perfect for housing table lamps, decorative accents, books, or everyday beverages without a hint of wobble.
Perfect Size - With dimensions of 23.62" W x 23.62" D x 25.98"H, this round end table provides a generous surface area, while still being optimally sized for apartments and compact living areas.
Versatile Pedestal Table - Flexibility is key in design, and our pedestal end table embodies this ideal. Works beautifully as a sofa end table, a chic alternative to a bedside nightstand, or even a decorative accent table in living rooms--it's all up to you!
Easy Assembly & Care - We ensure convenience every step of the way. Our table comes with all necessary tools and clear instructions for easy assembly. Plus, maintaining is a breeze - just give the smooth wood grain surface a simple wipe to keep it looking pristine.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 23.62" |
| Height | 25.98" |
| Tabletop Thickness | 2.95" |
| Item Weight | 30.86 lbs |
- 26.77" L x 26.77" W x 7.48" H (35.27 lbs)
Tribesigns Round Side Table




Perfect Size for Any Space
Measuring 23.62” W x 23.62” D x 25.98” H, this side table offers a spacious tabletop without overwhelming small or medium-sized rooms.
Sculptural Pedestal End Table Design
Unlike typical four-leg or metal-frame side tables, this pedestal end table features a clean, sculptural base that creates a modern look while ensuring balance and durability for everyday use.


Modern Design, Practical Living


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | End Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Width | 23.62 Inches |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Material Type | Engineered Wood |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Round |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Modern |
| Leg Style | Pedestal |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.62"D x 23.62"W x 25.98"H |
| Item Weight | 30.8 Pounds |
| Size | Small |
| Item Dimensions | 23.62 x 23.62 x 25.98 inches |
| Item Width | 23.62 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
Original: $89.99
-70%$89.99
$27.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Modern Round Side Table - Our pedestal side table, boasting a smooth round tabletop and a sculptural pedestal, presents a clean, balanced silhouette that perfectly complements contemporary spaces.
Stable Structure - Rest assured knowing that our side table's solid pedestal base provides steadfast stability. It supports up to 150 lb, making it perfect for housing table lamps, decorative accents, books, or everyday beverages without a hint of wobble.
Perfect Size - With dimensions of 23.62" W x 23.62" D x 25.98"H, this round end table provides a generous surface area, while still being optimally sized for apartments and compact living areas.
Versatile Pedestal Table - Flexibility is key in design, and our pedestal end table embodies this ideal. Works beautifully as a sofa end table, a chic alternative to a bedside nightstand, or even a decorative accent table in living rooms--it's all up to you!
Easy Assembly & Care - We ensure convenience every step of the way. Our table comes with all necessary tools and clear instructions for easy assembly. Plus, maintaining is a breeze - just give the smooth wood grain surface a simple wipe to keep it looking pristine.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 23.62" |
| Height | 25.98" |
| Tabletop Thickness | 2.95" |
| Item Weight | 30.86 lbs |
- 26.77" L x 26.77" W x 7.48" H (35.27 lbs)
Tribesigns Round Side Table




Perfect Size for Any Space
Measuring 23.62” W x 23.62” D x 25.98” H, this side table offers a spacious tabletop without overwhelming small or medium-sized rooms.
Sculptural Pedestal End Table Design
Unlike typical four-leg or metal-frame side tables, this pedestal end table features a clean, sculptural base that creates a modern look while ensuring balance and durability for everyday use.


Modern Design, Practical Living


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | End Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Width | 23.62 Inches |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Material Type | Engineered Wood |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Round |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Modern |
| Leg Style | Pedestal |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.62"D x 23.62"W x 25.98"H |
| Item Weight | 30.8 Pounds |
| Size | Small |
| Item Dimensions | 23.62 x 23.62 x 25.98 inches |
| Item Width | 23.62 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |



























