
Round End Table, Accent Side Table with Storage for Small Space
Versatile Design - This rustic end table enhances any room in your home. Ideal as an end table, nightstand, coffee table, or lamp table, it's a perfect match for your living room, bedroom, or reception room.
Compact yet Spacious - Its clean lines and petite footprint make it a stylish addition to any room. It's lightweight for easy movement and the wood grain top adds a touch of elegance.
Large Round Accent - The 19.69" table provides ample space for display. Its rounded edge design minimizes the risk of damage, while the open shelf offers easy storage access.
Durable Build - This table is comprised of MDF grade particleboard, which is both waterproof and wear-resistant. Anti-slip mat at the bottom ensures stability, resulting in a sturdy, small farmhouse side table.
Simple Assembly - With its installation instruction, labeled parts, and included tools, assembling this round side table is a breeze.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.69" |
| Depth | 19.69" |
| Height | 24.02" |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 15.43 lbs |
- 25.98" L x 21.65" W x 5.91" H (19.4 lbs)










| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | End Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 24.02 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Round |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Bedroom, Home office, Living room |
| Furniture Finish | Stained |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.69"D x 19.69"W x 24.02"H |
| Item Weight | 15.43 Pounds |
| Size | X-Large |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 19.69 Inches |
| Item Width | 27.56 Inches |
| Ground To Item Distance | 24.02 Inches |
| Base To Top Distance | 24.02 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is the item resizable? | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Versatile Design - This rustic end table enhances any room in your home. Ideal as an end table, nightstand, coffee table, or lamp table, it's a perfect match for your living room, bedroom, or reception room.
Compact yet Spacious - Its clean lines and petite footprint make it a stylish addition to any room. It's lightweight for easy movement and the wood grain top adds a touch of elegance.
Large Round Accent - The 19.69" table provides ample space for display. Its rounded edge design minimizes the risk of damage, while the open shelf offers easy storage access.
Durable Build - This table is comprised of MDF grade particleboard, which is both waterproof and wear-resistant. Anti-slip mat at the bottom ensures stability, resulting in a sturdy, small farmhouse side table.
Simple Assembly - With its installation instruction, labeled parts, and included tools, assembling this round side table is a breeze.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.69" |
| Depth | 19.69" |
| Height | 24.02" |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 15.43 lbs |
- 25.98" L x 21.65" W x 5.91" H (19.4 lbs)










| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | End Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 24.02 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Round |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Bedroom, Home office, Living room |
| Furniture Finish | Stained |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.69"D x 19.69"W x 24.02"H |
| Item Weight | 15.43 Pounds |
| Size | X-Large |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 19.69 Inches |
| Item Width | 27.56 Inches |
| Ground To Item Distance | 24.02 Inches |
| Base To Top Distance | 24.02 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is the item resizable? | No |























