
3 Tier End Table, Vintage Side or Bedside Stand for Living Room
Industrial-Inspired Design - Boasting a rustic brown tabletop and matte black metal frame, this end table beautifully blends industrial and farmhouse styles. The unique 3-tier structure adds visual interest, making it a striking sofa table, bedside table, or accent piece for any home decor.
Generous 3-Tier Storage - Make the most of your space with the three spacious shelves this side table offers. It provides ample storage for living room or bedroom essentials, such as books, decoration items, remote controls, and plants, assisting you in maintaining an effortlessly tidy and organized space.
Multipurpose and Space-Saving - Perfect as a narrow end table for smaller spaces, this unit's slim profile functions as a versatile sofa table, contemporary nightstand, or stylish bedside table. This all-purpose accent table flawlessly fits into your living room, bedroom, or office.
Durable Construction - Designed for lasting use with a sturdy metal frame and 0.59" thick MDF, this industrial end table can hold up to 50 lbs. Equipped with adjustable foot pads, it ensures stability on uneven floors and prevention of scratches.
Efficient and Straightforward Assembly - All tools and detailed instructions are provided for hassle-free setup. This wooden end table is designed for user-friendly assembly. Moreover, our dedicated customer service team is readily available for assistance if you need any help.
| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 25.59" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 25.59" |
| Item Weight | 24.25 lbs |
- 28.35" L x 13.78" W x 9.06" H (27.56 lbs)












| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | End Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 25.59 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Material Type | Engineered Wood |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Industrial |
| Theme | Bedroom, Home Office, Living room |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 13.78"D x 25.59"W x 25.59"H |
| Item Weight | 24.3 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 1.26 Inches |
| Item Width | 13.76 Inches |
| Ground To Item Distance | 25.59 Inches |
| Base To Top Distance | 24.02 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 50 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
Original: $99.99
-70%$99.99
$30.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Industrial-Inspired Design - Boasting a rustic brown tabletop and matte black metal frame, this end table beautifully blends industrial and farmhouse styles. The unique 3-tier structure adds visual interest, making it a striking sofa table, bedside table, or accent piece for any home decor.
Generous 3-Tier Storage - Make the most of your space with the three spacious shelves this side table offers. It provides ample storage for living room or bedroom essentials, such as books, decoration items, remote controls, and plants, assisting you in maintaining an effortlessly tidy and organized space.
Multipurpose and Space-Saving - Perfect as a narrow end table for smaller spaces, this unit's slim profile functions as a versatile sofa table, contemporary nightstand, or stylish bedside table. This all-purpose accent table flawlessly fits into your living room, bedroom, or office.
Durable Construction - Designed for lasting use with a sturdy metal frame and 0.59" thick MDF, this industrial end table can hold up to 50 lbs. Equipped with adjustable foot pads, it ensures stability on uneven floors and prevention of scratches.
Efficient and Straightforward Assembly - All tools and detailed instructions are provided for hassle-free setup. This wooden end table is designed for user-friendly assembly. Moreover, our dedicated customer service team is readily available for assistance if you need any help.
| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 25.59" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 25.59" |
| Item Weight | 24.25 lbs |
- 28.35" L x 13.78" W x 9.06" H (27.56 lbs)












| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | End Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 25.59 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Material Type | Engineered Wood |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Industrial |
| Theme | Bedroom, Home Office, Living room |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 13.78"D x 25.59"W x 25.59"H |
| Item Weight | 24.3 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 1.26 Inches |
| Item Width | 13.76 Inches |
| Ground To Item Distance | 25.59 Inches |
| Base To Top Distance | 24.02 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 50 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |























