
23.6" End Table, Farmhouse Wooden Side Table with Storage Shelf
Living Room Side Table - Enhance your living room decor with this elegant wooden side table. Its smooth brown finish adds sophistication and immediately draws attention in your living area.
Storage-Savvy End Table - The sleek rectangle silhouette design encompasses open storage, fitting for small boxes. Whether stationed next to your living room sofa or used as a nightstand in your bedroom, this table easily blends with any decor.
Country-Style Side Table - This rectangular side table features a clean-lined silhouette highlighted by a neutral finish, contributing timeless charm to your country-style home decor. It's set to be a standout piece in your living room.
Compact and Efficient - Measuring 23.6" W x 11.8" D x 25.5" H, this wooden end table offers enough surface space to hold drinks, lamps, vases, etc. Even in limited spaces, its compact design and stylish details promise a stylish transformation.
User-Friendly Assembly - Despite its solid build, this small accent table guarantees a simple assembly process. All parts are clearly marked, and comprehensive step-by-step instructions are included, ensuring an effortless setup.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 11.82" |
| Height | 25.59" |
| Item Weight | 26.01 lbs |
- 29.53" L x 14.96" W x 7.28" H (29.1 lbs)
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | end table |
| Included Components | Assembly Guide, End Table |
| Item Height | 25.59 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 23.6"W x 25.59"H |
| Item Weight | 26 Pounds |
| Size | 1PC |
| Tabletop Thickness | 0.98 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 80 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Style Name | Farmhouse |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Living Room Side Table - Enhance your living room decor with this elegant wooden side table. Its smooth brown finish adds sophistication and immediately draws attention in your living area.
Storage-Savvy End Table - The sleek rectangle silhouette design encompasses open storage, fitting for small boxes. Whether stationed next to your living room sofa or used as a nightstand in your bedroom, this table easily blends with any decor.
Country-Style Side Table - This rectangular side table features a clean-lined silhouette highlighted by a neutral finish, contributing timeless charm to your country-style home decor. It's set to be a standout piece in your living room.
Compact and Efficient - Measuring 23.6" W x 11.8" D x 25.5" H, this wooden end table offers enough surface space to hold drinks, lamps, vases, etc. Even in limited spaces, its compact design and stylish details promise a stylish transformation.
User-Friendly Assembly - Despite its solid build, this small accent table guarantees a simple assembly process. All parts are clearly marked, and comprehensive step-by-step instructions are included, ensuring an effortless setup.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 11.82" |
| Height | 25.59" |
| Item Weight | 26.01 lbs |
- 29.53" L x 14.96" W x 7.28" H (29.1 lbs)
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | end table |
| Included Components | Assembly Guide, End Table |
| Item Height | 25.59 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 23.6"W x 25.59"H |
| Item Weight | 26 Pounds |
| Size | 1PC |
| Tabletop Thickness | 0.98 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 80 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Style Name | Farmhouse |























