
2-Light Crystal Wall Sconce,Vanity Wall Light with Textured Smoke Glass Shade
High-Quality Materials - A robust brass gold metal frame is resistant to rust and corrosion, while the thick textured smoke glass shades generate a unique light refraction effect.
Two-Light Structure - The dual glass globes of this lighting fixture provide abundant warm lighting (bulbs not included), making it excellent for both ambient and accent lighting.
Varied Uses - Perfect for placement in bedrooms, living rooms, bathrooms, vanity zones, hallways, or hotel lobbies, this lighting fixture pairs well with modern, contemporary, and luxury decor styles.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 16.73" |
| Depth | 5.91" |
| Item Weight | 3.75 lbs |
- 17.72" L x 12.2" W x 9.06" H (8.64 lbs)










| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Smoke Grey |
| Material | Glass, Metal |
| Style | Modern |
| Light fixture form | Wall |
| Room Type | Bathroom, Bedroom, Living Room |
| Product Dimensions | 6.72"L x 5.91"W x 16.73"H |
| Specific Uses For Product | Home |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Power Source | AC |
| Special Feature | Anti-Rust |
| Number of Light Sources | 2 |
| Included Components | Instruction Manual |
| Number of Items | 1 |
| Bulb Base | E12 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Size | 1PCS |
| Model Name | Bedroom Wall Sconces |
| Item Weight | 8.6 pounds |
| Special Features | Anti-Rust |
| Batteries Required? | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
High-Quality Materials - A robust brass gold metal frame is resistant to rust and corrosion, while the thick textured smoke glass shades generate a unique light refraction effect.
Two-Light Structure - The dual glass globes of this lighting fixture provide abundant warm lighting (bulbs not included), making it excellent for both ambient and accent lighting.
Varied Uses - Perfect for placement in bedrooms, living rooms, bathrooms, vanity zones, hallways, or hotel lobbies, this lighting fixture pairs well with modern, contemporary, and luxury decor styles.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 16.73" |
| Depth | 5.91" |
| Item Weight | 3.75 lbs |
- 17.72" L x 12.2" W x 9.06" H (8.64 lbs)










| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Smoke Grey |
| Material | Glass, Metal |
| Style | Modern |
| Light fixture form | Wall |
| Room Type | Bathroom, Bedroom, Living Room |
| Product Dimensions | 6.72"L x 5.91"W x 16.73"H |
| Specific Uses For Product | Home |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Power Source | AC |
| Special Feature | Anti-Rust |
| Number of Light Sources | 2 |
| Included Components | Instruction Manual |
| Number of Items | 1 |
| Bulb Base | E12 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Size | 1PCS |
| Model Name | Bedroom Wall Sconces |
| Item Weight | 8.6 pounds |
| Special Features | Anti-Rust |
| Batteries Required? | No |






















