
5-Tier Bookshelf, Open Etagere Bookcase Storage Display Rack
Extensive Display Space - With dimensions of 72”H x 12”W x 47”L, and a compartment height of about 14.2”, our 5 tier bookcase, 47 inches long, offers ample space for all your storage and display needs.
Stable and Durable - Built with robust steel tube support metal and environmentally friendly E1 class engineered wood, our streamlined bookshelf ensures long-term reliability.
Versatile Open Design - Ideal for any room needing extra space. Our budget-friendly bookcase offers a perfect display area for your books, collectibles, and small curios.
Scratch-Proof Leg Pad - Easy to assemble, these adjustable pads prevent floor scratches and ensure balance, accommodating uneven surfaces and height variations.
Satisfaction Guarantee - All required tools and instructions are included. If you experience any issues with our products, feel free to let us know. We're here to help.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 11.02" |
| Height | 72" |
| Item Weight | 56.22 lbs |
- 53.54" L x 14.96" W x 9.45" H (60.63 lbs)
Adjustable Leg Pads Design
Adjustable desk feet for different height need, uneven ground conditions( keep balance) and protect the floor from scratch.
Thick Steel Metal Frame
0.78' thick powder-coated steel frame with high stability ensure years of use, solid and sturdy.
Rustic style
Engineered wood is dust and water resistant and can be easily cleaned with a damp cloth.
Stable “X” Frame
Clean-lined metal “X” frame ensure the sturdy and durable.
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bedroom, Study Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Durable, Adjustable |
| Product Dimensions | 11.02"D x 47.24"W x 72"H |
| Style | Vintage_style |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Laminated |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Weight Limit | 450 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Bedroom, Study Room |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Tools, Adjustable Pads |
| Model Name | industrial bookshelf |
| Item Weight | 25.5 Kilograms |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 3.93 Feet |
| Weight capacity | Maximum weight: 450 Pounds |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Books, Decorative Items |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Product Name | bookshelf |
| Shelf Thickness | 14.2 Inches |
| Item Weight | 56.1 pounds |
Original: $143.99
-70%$143.99
$43.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Extensive Display Space - With dimensions of 72”H x 12”W x 47”L, and a compartment height of about 14.2”, our 5 tier bookcase, 47 inches long, offers ample space for all your storage and display needs.
Stable and Durable - Built with robust steel tube support metal and environmentally friendly E1 class engineered wood, our streamlined bookshelf ensures long-term reliability.
Versatile Open Design - Ideal for any room needing extra space. Our budget-friendly bookcase offers a perfect display area for your books, collectibles, and small curios.
Scratch-Proof Leg Pad - Easy to assemble, these adjustable pads prevent floor scratches and ensure balance, accommodating uneven surfaces and height variations.
Satisfaction Guarantee - All required tools and instructions are included. If you experience any issues with our products, feel free to let us know. We're here to help.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 11.02" |
| Height | 72" |
| Item Weight | 56.22 lbs |
- 53.54" L x 14.96" W x 9.45" H (60.63 lbs)
Adjustable Leg Pads Design
Adjustable desk feet for different height need, uneven ground conditions( keep balance) and protect the floor from scratch.
Thick Steel Metal Frame
0.78' thick powder-coated steel frame with high stability ensure years of use, solid and sturdy.
Rustic style
Engineered wood is dust and water resistant and can be easily cleaned with a damp cloth.
Stable “X” Frame
Clean-lined metal “X” frame ensure the sturdy and durable.
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bedroom, Study Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Durable, Adjustable |
| Product Dimensions | 11.02"D x 47.24"W x 72"H |
| Style | Vintage_style |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Laminated |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Weight Limit | 450 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Bedroom, Study Room |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Tools, Adjustable Pads |
| Model Name | industrial bookshelf |
| Item Weight | 25.5 Kilograms |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 3.93 Feet |
| Weight capacity | Maximum weight: 450 Pounds |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Books, Decorative Items |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Product Name | bookshelf |
| Shelf Thickness | 14.2 Inches |
| Item Weight | 56.1 pounds |























