
5-Tier Bookshelf, Industrial Etagere Brown Bookcase Display Shelf Unit
Spacious & Open Design - Keep your room tidy with our 5-tier brown bookshelf which offers plenty of storage for books, photos, plants and more. It features an open design that enhances your room's open-space feel.
Versatile Usage - Its industrial style makes it suitable for a variety of uses - a display shelf in the living room, a stand for your computer desk, or even a balcony plant stand.
Sturdy & Safe - Crafted from 0.59" particleboard with a metal frame, this 5-tier bookshelf is robust and durable. Stability is guaranteed with a reinforced metal crossbar and optional wall attachment using provided cable ties.
Industrial Touch - Exhibiting a clean, industrial-style design, this brown bookshelf adds a sophisticated touch to your decor.
Hassle-Free Purchase & Assembly - The etagere bookcase comes with clear instructions and all necessary hardware, and we are here to help with any issues. We promise a satisfactory solution for every customer.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 11.02" |
| Height | 62.99" |
| Item Weight | 31.31 lbs |
- 35.43" L x 12.8" W x 8.07" H (36.16 lbs)




Easy to Clean
Made of quality 0.59' thick durable particle board, all shelves are smooth, waterproof, anti-scratched, and very easy to clean
Wall Anti-tip Kit
With the provided anti-tip kit, it is very easy to fix the bookshelf on the wall, prevent injury and property damage from unexpected tipping
X- bracket Enhancement
Reinforced by the rear x-shaped bracing to ensure the stability, this 5-tier bookshelf is of high quality, durability and can last for years
Adjustable Foot Pads
With adjustable feet pads , the bookshelf keeps stable even on uneven floor, can perfectly protect your items


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Living Room, Study Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Sturdy |
| Product Dimensions | 11.02"D x 31.49"W x 62.99"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Powder Coated |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 11.02"D x 31.49"W x 62.99"H |
| Weight Limit | 45 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Boookshelf, Display Shelf |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Hardware, Instructions |
| Model Name | Bookcase |
| Item Weight | 31.3 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 33 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 45 Pounds |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Kitchen Utensils, Plants, Books |
| Product Name | Etagere Bookcase, 5 Tier Bookshelf |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Item Weight | 31.3 pounds |
Original: $99.99
-70%$99.99
$30.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious & Open Design - Keep your room tidy with our 5-tier brown bookshelf which offers plenty of storage for books, photos, plants and more. It features an open design that enhances your room's open-space feel.
Versatile Usage - Its industrial style makes it suitable for a variety of uses - a display shelf in the living room, a stand for your computer desk, or even a balcony plant stand.
Sturdy & Safe - Crafted from 0.59" particleboard with a metal frame, this 5-tier bookshelf is robust and durable. Stability is guaranteed with a reinforced metal crossbar and optional wall attachment using provided cable ties.
Industrial Touch - Exhibiting a clean, industrial-style design, this brown bookshelf adds a sophisticated touch to your decor.
Hassle-Free Purchase & Assembly - The etagere bookcase comes with clear instructions and all necessary hardware, and we are here to help with any issues. We promise a satisfactory solution for every customer.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 11.02" |
| Height | 62.99" |
| Item Weight | 31.31 lbs |
- 35.43" L x 12.8" W x 8.07" H (36.16 lbs)




Easy to Clean
Made of quality 0.59' thick durable particle board, all shelves are smooth, waterproof, anti-scratched, and very easy to clean
Wall Anti-tip Kit
With the provided anti-tip kit, it is very easy to fix the bookshelf on the wall, prevent injury and property damage from unexpected tipping
X- bracket Enhancement
Reinforced by the rear x-shaped bracing to ensure the stability, this 5-tier bookshelf is of high quality, durability and can last for years
Adjustable Foot Pads
With adjustable feet pads , the bookshelf keeps stable even on uneven floor, can perfectly protect your items


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Living Room, Study Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Sturdy |
| Product Dimensions | 11.02"D x 31.49"W x 62.99"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Powder Coated |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 11.02"D x 31.49"W x 62.99"H |
| Weight Limit | 45 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Boookshelf, Display Shelf |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Hardware, Instructions |
| Model Name | Bookcase |
| Item Weight | 31.3 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 33 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 45 Pounds |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Kitchen Utensils, Plants, Books |
| Product Name | Etagere Bookcase, 5 Tier Bookshelf |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Item Weight | 31.3 pounds |























