
5-Tier Corner Shelf, Modern Wall Corner Bookshelf Bookcase
A Perfect Fit - Check out our newest star - a slick and vintage-themed 5-tiered rack. You'll find it to be an ideal fit for any nook and cranny in your house or workspace.
Stylish and Utilitarian - With its full-brown finish and exclusive sea grass-inspired motifs, this 5 tier corner shelf is an easy winner for those seeking function married with style.
Elegance and Durability - Constructed solely with deluxe board material, its sleek profile imparts a premium touch to any room. It's a testament to sturdy craftsmanship.
Spacious and Compact - Despite its generous storage, this 5-tier corner shelf makes an excellent choice for petite spaces - seamlessly organizing while saving you precious floor space.
Convenient and Customizable - You'd love the snap setup and the customizable shelf height, adding to your conveniences.
Universal Appeal - The unit's subdued brown and stylish design gel with any decor style, infusing a refined vibe into the room.
Resilient and Attractive - Notwithstanding its chic appearance, this modern corner bookshelf boasts strong construction that can easily survive daily rigors and yet preserve its great looks.
Enhance Your Living Space - Enrich your environment today with our flexible and stunning wall corner bookshelf. Fit for any room, it's sure to morph into a statement piece you'll love to flaunt.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.68" |
| Depth | 18.90" |
| Height | 69.88" |
| Item Weight | 39.68 lbs |
- 45.28" L x 22.05" W x 5.12" H (44.09 lbs)
Installation Guide Video:
Tribesigns Streamlined 5-tier corner shelf with seagrass-like design.
- Unique seagrass-inspired design adds visual interest.
- All-white color scheme complements any decor style.
- Suitable for a variety of spaces, including home offices, kitchens, living rooms, and balconies. Unique seagrass-inspired design
Nice seagrass-inspired style
Rounded corners
Easy to clean
5 Tier corner shelf
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bathroom, Bedroom, Living Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Heavy Duty |
| Product Dimensions | 19.6"D x 18.8"W x 69.8"H |
| Age Range (Description) | Adult |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 1PC |
| Weight Limit | 10 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Dorm, Living Room, Bedroom |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Corner Shelf, Hardware |
| Model Name | corner shelf |
| Item Weight | 44 Pounds |
| Furniture Finish | White |
| Installation Type | Wall Mount |
| Min. Required Door Width | 18.8 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 10 Pounds |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Books |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 44 pounds |
Original: $119.99
-70%$119.99
$36.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Perfect Fit - Check out our newest star - a slick and vintage-themed 5-tiered rack. You'll find it to be an ideal fit for any nook and cranny in your house or workspace.
Stylish and Utilitarian - With its full-brown finish and exclusive sea grass-inspired motifs, this 5 tier corner shelf is an easy winner for those seeking function married with style.
Elegance and Durability - Constructed solely with deluxe board material, its sleek profile imparts a premium touch to any room. It's a testament to sturdy craftsmanship.
Spacious and Compact - Despite its generous storage, this 5-tier corner shelf makes an excellent choice for petite spaces - seamlessly organizing while saving you precious floor space.
Convenient and Customizable - You'd love the snap setup and the customizable shelf height, adding to your conveniences.
Universal Appeal - The unit's subdued brown and stylish design gel with any decor style, infusing a refined vibe into the room.
Resilient and Attractive - Notwithstanding its chic appearance, this modern corner bookshelf boasts strong construction that can easily survive daily rigors and yet preserve its great looks.
Enhance Your Living Space - Enrich your environment today with our flexible and stunning wall corner bookshelf. Fit for any room, it's sure to morph into a statement piece you'll love to flaunt.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.68" |
| Depth | 18.90" |
| Height | 69.88" |
| Item Weight | 39.68 lbs |
- 45.28" L x 22.05" W x 5.12" H (44.09 lbs)
Installation Guide Video:
Tribesigns Streamlined 5-tier corner shelf with seagrass-like design.
- Unique seagrass-inspired design adds visual interest.
- All-white color scheme complements any decor style.
- Suitable for a variety of spaces, including home offices, kitchens, living rooms, and balconies. Unique seagrass-inspired design
Nice seagrass-inspired style
Rounded corners
Easy to clean
5 Tier corner shelf
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bathroom, Bedroom, Living Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Heavy Duty |
| Product Dimensions | 19.6"D x 18.8"W x 69.8"H |
| Age Range (Description) | Adult |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 1PC |
| Weight Limit | 10 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Dorm, Living Room, Bedroom |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Corner Shelf, Hardware |
| Model Name | corner shelf |
| Item Weight | 44 Pounds |
| Furniture Finish | White |
| Installation Type | Wall Mount |
| Min. Required Door Width | 18.8 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 10 Pounds |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Books |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 44 pounds |






















