
70.86" Bookshelf, Industrial 5-Tier Bookcase with 2 Drawers
Elevate your home with our Industrial Bookshelf - A blend of vintage brown and black creates an American-style classic look. Its unique "Irregular Shaped Design" creates an eye-catching home feature.
5-Tier Storage - Tribesigns bookshelf offers 5 spacious tiers and 2 large drawers to display your books, decor, and more. Dimensions: 25.19"(L) x 13.77" (W) x 70.86"(H).
Safe & Reliable - Built from E1 grade particle board and a sturdy metal frame, this bookcase can securely hold your items. It's also waterproof and anti-scratch for longevity.
Multifunctional Shelf - Perfect as a display shelf in your living room, a book organizer in your office, or a nightstand in your bedroom. Unleash your imagination.
Easy Assembly - All components are labeled, and detailed instructions are included. We recommend assembling with 2 people. For any issues, contact Tribesigns customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 25.19" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 70.86" |
| Item Weight | 78.48 lbs |
- 51.77" L x 17.13" W x 8.86" H (82.89 lbs)
Installation Guide Video:
Tribesigns 5-Tier Bookshelf with 2 Drawers for Living Room




70.8' Industrial Bookcase with 2 Drawers for Home, Office




Show Detail






| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room, Study Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Space Saving |
| Product Dimensions | 13.77"D x 25.19"W x 70.86"H |
| Style | Rustic |
| Age Range (Description) | Adult |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 1 PC |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Living Room, Bedroom |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | Bookshelf with Drawers |
| Item Weight | 83 Pounds |
| Installation Type | Freestanding |
| Back Style | Closed Back |
| Specific Uses For Product | Books |
| Item Weight | 83 pounds |
| Item model number | Bookshelf with Drawers |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate your home with our Industrial Bookshelf - A blend of vintage brown and black creates an American-style classic look. Its unique "Irregular Shaped Design" creates an eye-catching home feature.
5-Tier Storage - Tribesigns bookshelf offers 5 spacious tiers and 2 large drawers to display your books, decor, and more. Dimensions: 25.19"(L) x 13.77" (W) x 70.86"(H).
Safe & Reliable - Built from E1 grade particle board and a sturdy metal frame, this bookcase can securely hold your items. It's also waterproof and anti-scratch for longevity.
Multifunctional Shelf - Perfect as a display shelf in your living room, a book organizer in your office, or a nightstand in your bedroom. Unleash your imagination.
Easy Assembly - All components are labeled, and detailed instructions are included. We recommend assembling with 2 people. For any issues, contact Tribesigns customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 25.19" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 70.86" |
| Item Weight | 78.48 lbs |
- 51.77" L x 17.13" W x 8.86" H (82.89 lbs)
Installation Guide Video:
Tribesigns 5-Tier Bookshelf with 2 Drawers for Living Room




70.8' Industrial Bookcase with 2 Drawers for Home, Office




Show Detail






| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room, Study Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Space Saving |
| Product Dimensions | 13.77"D x 25.19"W x 70.86"H |
| Style | Rustic |
| Age Range (Description) | Adult |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 1 PC |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Living Room, Bedroom |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | Bookshelf with Drawers |
| Item Weight | 83 Pounds |
| Installation Type | Freestanding |
| Back Style | Closed Back |
| Specific Uses For Product | Books |
| Item Weight | 83 pounds |
| Item model number | Bookshelf with Drawers |





















