
5-Tier Bookshelf, 70.8" Open Bookcase Arched Display Rack
5-Tier Bookcase - Offers ample storage and display space for books, decor, and more. Its stylish design makes it a functional and fashionable addition to any room.
Versatile - This multi-use shelf suits any space. Use it as a bookshelf, display rack, plant stand, or kitchen storage.
Compact - Sized at 27.55” L * 11.81” W * 70.86” H, it fits perfectly in small spaces or can be paired with multiples to enhance a larger area.
Sturdy & Durable - Made from durable E1 particleboard with a smooth veneer and a powder-coated metal frame for waterproof, scratch-resistant, and easy-to-clean features.
Stylish Design - With its unique top-curved design and bright brown hue, it adds a touch of style and sophistication to any space..
Easy Assembly & Reliable Service - Comes with labeled parts and detailed instructions for easy assembly. Also, we offer an 18-month warranty and professional customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 27.55" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.86" |
| Item Weight | 33.06 lbs |
- 42.32 " L x 42.32 " W x 42.32 " H (37.47 lbs)
Tribesigns Modern 5-Tier Bookshelf to Decorate your Home Office


Stylish Arched Bookcase --- Combined with aesthetics and practicality


HIGH-QUALITY MATERIAL
Waterproof Surface
The surface of our high-quality particle board has a waterproof layer, which can be effectively waterproof, scratch-resistant, and easy to clean.
Arched Top & Metal Frame
The top adopts an elegant and delicate curved design, presenting a modern and warm feeling. Powder-coated metal frame enhances stability and sturdiness.
STABLE STRUCTURE
Anti-dumping Device
Equipped with an anti-tipping device to further ensure the stability of this open bookshelf.
Adjustable Feet Pads
The adjustable feet not only help the bookcase stay stable on uneven floors or carpets but also prevent the floor from being scratched.
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room, Bedroom, Dining Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Scratch Resistant |
| Product Dimensions | 11.81"D x 27.56"W x 70.87"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Unsex |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Size | 1PC |
| Weight Limit | 220 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Home Decor |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | Arched Bookcase |
| Item Weight | 38 Pounds |
| Min. Required Door Width | 27.56 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 220 Pounds |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Kitchen Utensils, Books |
| Product Name | Arched Bookcase |
| Item Weight | 38 pounds |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
5-Tier Bookcase - Offers ample storage and display space for books, decor, and more. Its stylish design makes it a functional and fashionable addition to any room.
Versatile - This multi-use shelf suits any space. Use it as a bookshelf, display rack, plant stand, or kitchen storage.
Compact - Sized at 27.55” L * 11.81” W * 70.86” H, it fits perfectly in small spaces or can be paired with multiples to enhance a larger area.
Sturdy & Durable - Made from durable E1 particleboard with a smooth veneer and a powder-coated metal frame for waterproof, scratch-resistant, and easy-to-clean features.
Stylish Design - With its unique top-curved design and bright brown hue, it adds a touch of style and sophistication to any space..
Easy Assembly & Reliable Service - Comes with labeled parts and detailed instructions for easy assembly. Also, we offer an 18-month warranty and professional customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 27.55" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.86" |
| Item Weight | 33.06 lbs |
- 42.32 " L x 42.32 " W x 42.32 " H (37.47 lbs)
Tribesigns Modern 5-Tier Bookshelf to Decorate your Home Office


Stylish Arched Bookcase --- Combined with aesthetics and practicality


HIGH-QUALITY MATERIAL
Waterproof Surface
The surface of our high-quality particle board has a waterproof layer, which can be effectively waterproof, scratch-resistant, and easy to clean.
Arched Top & Metal Frame
The top adopts an elegant and delicate curved design, presenting a modern and warm feeling. Powder-coated metal frame enhances stability and sturdiness.
STABLE STRUCTURE
Anti-dumping Device
Equipped with an anti-tipping device to further ensure the stability of this open bookshelf.
Adjustable Feet Pads
The adjustable feet not only help the bookcase stay stable on uneven floors or carpets but also prevent the floor from being scratched.
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room, Bedroom, Dining Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Scratch Resistant |
| Product Dimensions | 11.81"D x 27.56"W x 70.87"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Unsex |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Size | 1PC |
| Weight Limit | 220 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Home Decor |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | Arched Bookcase |
| Item Weight | 38 Pounds |
| Min. Required Door Width | 27.56 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 220 Pounds |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Kitchen Utensils, Books |
| Product Name | Arched Bookcase |
| Item Weight | 38 pounds |





















