
5-Tier Bookshelf, Double Wide Bookcase Storage Shelves Unit
Spacious and Open - This bookshelf has plenty of room for books, decor, and storage baskets, with an open design that makes your space feel larger and keeps items within reach.
Versatile - More than just a bookshelf, the vintage design doubles as a display and storage organizer, with six big shelves to keep everything tidy.
Secure Build - Crafted from quality particleboard and a sturdy metal frame, it includes adjustable foot pads for stability, ensuring long-lasting use.
Easy Setup and Support - Assembly is simple with included tools and instructions, and we're here to assist if you need any help.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 11.61" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 60.41 lbs |
- 51.18" L x 14.17" W x 9.25" H (64.82 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Living Room, Bedroom, Study Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Waterproof, Heavy Duty, Scratch Resistant |
| Product Dimensions | 11.81"D x 47.24"W x 70.86"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Laminated |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Weight Limit | 450 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Kitchen, Living Room, Bedroom, Dining |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Hardware |
| Item Weight | 27.4 Kilograms |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 47.24 Inches |
| Back Style | Industrial |
| Specific Uses For Product | Books, Decorative Items, Liquor |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Product Name | doubel wide bookcase |
| Shelf Thickness | 14.2 Inches |
| Item Weight | 60.3 pounds |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious and Open - This bookshelf has plenty of room for books, decor, and storage baskets, with an open design that makes your space feel larger and keeps items within reach.
Versatile - More than just a bookshelf, the vintage design doubles as a display and storage organizer, with six big shelves to keep everything tidy.
Secure Build - Crafted from quality particleboard and a sturdy metal frame, it includes adjustable foot pads for stability, ensuring long-lasting use.
Easy Setup and Support - Assembly is simple with included tools and instructions, and we're here to assist if you need any help.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 11.61" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 60.41 lbs |
- 51.18" L x 14.17" W x 9.25" H (64.82 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Living Room, Bedroom, Study Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Waterproof, Heavy Duty, Scratch Resistant |
| Product Dimensions | 11.81"D x 47.24"W x 70.86"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Laminated |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Weight Limit | 450 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Kitchen, Living Room, Bedroom, Dining |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Hardware |
| Item Weight | 27.4 Kilograms |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 47.24 Inches |
| Back Style | Industrial |
| Specific Uses For Product | Books, Decorative Items, Liquor |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Product Name | doubel wide bookcase |
| Shelf Thickness | 14.2 Inches |
| Item Weight | 60.3 pounds |





















