
6-Tier Corner Shelf, 71 inch Tall Corner Bookshelf for Small Space
Space-Efficient - This floor corner shelf is perfect for utilizing limited corner space, an ideal storage solution for small living areas.
Multifunctional - Use it as a corner shelf decor, display shelf, plant stand or bookshelf to store and showcase decorative objects, potted plants, framed photos, and more. It's the perfect gift for family and friends.
Safety First - Smooth fan-shaped shelves with rounded edges are safe for houses with kids. The round corner bookshelf can stand freely or sit flush against a wall. An adjustable anti-tippling pad ensures stability and prevents falling.
Robust & Durable - Made from high-grade thick board with a sturdy metal frame, each shelf can carry up to 30lbs. This tiered corner shelf is built to last.
Easy Assembly & Stellar Customer Service - Assembly takes under 30 minutes with included hardware, tools, and instructions. Professional customer service is available to answer any questions or concerns.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 16.54" |
| Depth | 16.54" |
| Height | 71.65" |
| Item Weight | 31.66 lbs |
- 41.54" L x 17.91" W x 7.95" H (36.71 lbs)




Round Edge Design
With thoughtful rounded edges design, safe for a house with elders or kids to use.
Sturdy Construction
Metal frame welded together with hinge, solid and stable.
90° Right Angle Design
90° right angle in the rear gives it the ability to stand freely or sit flush against a wall perfectly.
Adjustable Feet Pads
Leveling feet pads can protect the floor well and prevent the floor from being scratched.
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bathroom, Kitchen, Living Room, Bedroom |
| Number of Shelves | 6 |
| Special Feature | Fit for Corner |
| Product Dimensions | 16.54"D x 16.54"W x 71.65"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Powder Coated |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Size | 6-Tier |
| Weight Limit | 30 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Kitchen, Living Room |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Corner Shelf, Hardware, Instructions |
| Model Name | Corner Shelf |
| Item Weight | 33.5 Pounds |
| Furniture Finish | Metal |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Maximum weight: 30 Pounds |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Living Room, Bedroom, Kitchen, Office |
| Product Name | Corner Shelf |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Item Weight | 33.5 pounds |
Original: $119.99
-70%$119.99
$36.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Space-Efficient - This floor corner shelf is perfect for utilizing limited corner space, an ideal storage solution for small living areas.
Multifunctional - Use it as a corner shelf decor, display shelf, plant stand or bookshelf to store and showcase decorative objects, potted plants, framed photos, and more. It's the perfect gift for family and friends.
Safety First - Smooth fan-shaped shelves with rounded edges are safe for houses with kids. The round corner bookshelf can stand freely or sit flush against a wall. An adjustable anti-tippling pad ensures stability and prevents falling.
Robust & Durable - Made from high-grade thick board with a sturdy metal frame, each shelf can carry up to 30lbs. This tiered corner shelf is built to last.
Easy Assembly & Stellar Customer Service - Assembly takes under 30 minutes with included hardware, tools, and instructions. Professional customer service is available to answer any questions or concerns.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 16.54" |
| Depth | 16.54" |
| Height | 71.65" |
| Item Weight | 31.66 lbs |
- 41.54" L x 17.91" W x 7.95" H (36.71 lbs)




Round Edge Design
With thoughtful rounded edges design, safe for a house with elders or kids to use.
Sturdy Construction
Metal frame welded together with hinge, solid and stable.
90° Right Angle Design
90° right angle in the rear gives it the ability to stand freely or sit flush against a wall perfectly.
Adjustable Feet Pads
Leveling feet pads can protect the floor well and prevent the floor from being scratched.
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bathroom, Kitchen, Living Room, Bedroom |
| Number of Shelves | 6 |
| Special Feature | Fit for Corner |
| Product Dimensions | 16.54"D x 16.54"W x 71.65"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Powder Coated |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Size | 6-Tier |
| Weight Limit | 30 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Kitchen, Living Room |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Corner Shelf, Hardware, Instructions |
| Model Name | Corner Shelf |
| Item Weight | 33.5 Pounds |
| Furniture Finish | Metal |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Maximum weight: 30 Pounds |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Living Room, Bedroom, Kitchen, Office |
| Product Name | Corner Shelf |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Item Weight | 33.5 pounds |





















