
6-Tier Bookshelf, 78.7" Narrow Bookcase Arched Display Shelf
Arched Corner Bookshelf - Our 6-tier, corner bookcase features a distinctive top-curved design to maximize storage while adding style to your room. Its natural wood grain texture pairs well with any decor style.
Compact Yet Spacious - Standing 78.7" tall, this slim and compact curved bookshelf utilizes vertical space without occupying much floor area. Each tier provides ample storage space for books, decorations, and potted plants.
Sturdy & Reliable - Built with thick E1 particleboard and a sturdy metal frame, this narrow arch bookcase is durable, water-resistant, scratch-resistant and stable, thanks to the back baffles, fences and adjustable feet.
Versatility - This narrow arch bookcase isn't just for corners. Use it as an etagere bookcase, display shelf, plant stand, or kitchen storage rack. It's ideal for your living room, bedroom, study room, kitchen or office.
Easy Installation - Assembly is a breeze with clearly labeled parts and an easy-to-follow instruction manual. Order two for a complete, balanced look to elevate your decor!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 17.32" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 78.74" |
| Item Weight | 32.63 lbs |
- 38.58" L x 14.76" W x 8.27" H (36.6 lbs)
Tribesigns 78.7 inches Tall Narrow Arched Bookshelf Storage Rack


Arched Top
The arch-shaped top adds a unique charm to the overall design. Making this shelving unit an attractive piece to enhance your space.
Anti-falling Baffle
The 3.54' height back baffles and Anti-slipping metal fences on both sides are designed to prevent items from slipping off.
Constructed from thick solid E1 particleboard and a sturdy metal frame, this narrow shelf tower is built to last.
The back baffle and fences beside are designed to prevent items from slipping off.
Powder-coated metal frame enhances stability and sturdiness. Ensure years of use.
Adjustable feet are designed to ensure the stability of the bookshelf and prevent it from wobbling.


6-Tier Industrial Curved Bookcase Storage Shelves with Metal Frame


Elegant and industrial style with simple construction to create an attractive look and feel.
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Kitchen, Bathroom, Living Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Heavy Duty, Adjustable |
| Product Dimensions | 11.81"D x 17.32"W x 78.74"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Metal |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 1 PC |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Kitchen, Living Room, Bedroom |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Adjustable Feet |
| Model Name | Arch Bookshelf |
| Item Weight | 16.5 Kilograms |
| Furniture Finish | Metal |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 11.8 Inches |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Living Room, Office, Bedroom, Kitchen |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Product Name | Tall Bookcase |
| Shelf Thickness | 78.7 Inches |
| Item Weight | 36.3 pounds |
Original: $119.99
-70%$119.99
$36.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Arched Corner Bookshelf - Our 6-tier, corner bookcase features a distinctive top-curved design to maximize storage while adding style to your room. Its natural wood grain texture pairs well with any decor style.
Compact Yet Spacious - Standing 78.7" tall, this slim and compact curved bookshelf utilizes vertical space without occupying much floor area. Each tier provides ample storage space for books, decorations, and potted plants.
Sturdy & Reliable - Built with thick E1 particleboard and a sturdy metal frame, this narrow arch bookcase is durable, water-resistant, scratch-resistant and stable, thanks to the back baffles, fences and adjustable feet.
Versatility - This narrow arch bookcase isn't just for corners. Use it as an etagere bookcase, display shelf, plant stand, or kitchen storage rack. It's ideal for your living room, bedroom, study room, kitchen or office.
Easy Installation - Assembly is a breeze with clearly labeled parts and an easy-to-follow instruction manual. Order two for a complete, balanced look to elevate your decor!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 17.32" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 78.74" |
| Item Weight | 32.63 lbs |
- 38.58" L x 14.76" W x 8.27" H (36.6 lbs)
Tribesigns 78.7 inches Tall Narrow Arched Bookshelf Storage Rack


Arched Top
The arch-shaped top adds a unique charm to the overall design. Making this shelving unit an attractive piece to enhance your space.
Anti-falling Baffle
The 3.54' height back baffles and Anti-slipping metal fences on both sides are designed to prevent items from slipping off.
Constructed from thick solid E1 particleboard and a sturdy metal frame, this narrow shelf tower is built to last.
The back baffle and fences beside are designed to prevent items from slipping off.
Powder-coated metal frame enhances stability and sturdiness. Ensure years of use.
Adjustable feet are designed to ensure the stability of the bookshelf and prevent it from wobbling.


6-Tier Industrial Curved Bookcase Storage Shelves with Metal Frame


Elegant and industrial style with simple construction to create an attractive look and feel.
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Kitchen, Bathroom, Living Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Heavy Duty, Adjustable |
| Product Dimensions | 11.81"D x 17.32"W x 78.74"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Metal |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 1 PC |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Kitchen, Living Room, Bedroom |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Adjustable Feet |
| Model Name | Arch Bookshelf |
| Item Weight | 16.5 Kilograms |
| Furniture Finish | Metal |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 11.8 Inches |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Living Room, Office, Bedroom, Kitchen |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Product Name | Tall Bookcase |
| Shelf Thickness | 78.7 Inches |
| Item Weight | 36.3 pounds |





















