
6-Tier Corner Bookshelf, 64.96" Corner Bookcase with Anti-Drop Panel
Corner-Specific Design - Our L-shaped corner shelf efficiently uses corner spaces, freeing up floor space, and adding style to your interior.
Anti-Falling Design - Comes with side panels to enhance the shelf's stability and prevent items from falling, ensuring safer and cleaner storage. Dimensions: 23.62"L x 23.62" W x 64.96"H.
Industrial & Multifunctional - With its 90° right-angle, industrial wood-grain shelves, this six-tier storage shelf offers a neat display space for books, photos, plants, and more, making your room tidier.
Premium Quality - Made of wood-grain particleboard, each shelf can hold up to 60 lbs. This free-standing storage rack, perfect as a bookshelf or display shelf, is a great addition to living rooms, bedrooms, hallways, offices, etc.
Easy Assembly & Warranty - Comes with all necessary tools, instructions, and numbered parts. We provide an 18-month warranty and friendly customer service to assure you peace of mind.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 23.62" |
| Height | 64.96" |
| Item Weight | 70.55 lbs |
- 27.56" L x 25.98" W x 7.68" H (71.65 lbs)








| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Home Office, Living Room, Bedroom, Study Room |
| Number of Shelves | 6 |
| Special Feature | L Shaped, Anti-Falling Baffle Design |
| Product Dimensions | 23.62"D x 23.62"W x 64.96"H |
| Style | Rustic |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Unfinished |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | Large |
| Weight Limit | 60 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Indoor |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware kits and Assembly Instruction |
| Model Name | L Shaped Bookcase |
| Item Weight | 32 Kilograms |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Maximum weight: 60 Pounds |
| Specific Uses For Product | Bookshelf, Bookcase, Corner Shelf, Display Rack Storage Organizer |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Product Name | Corner Bookcase |
| Shelf Thickness | 64.96 Inches |
| Item Weight | 70.4 pounds |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Corner-Specific Design - Our L-shaped corner shelf efficiently uses corner spaces, freeing up floor space, and adding style to your interior.
Anti-Falling Design - Comes with side panels to enhance the shelf's stability and prevent items from falling, ensuring safer and cleaner storage. Dimensions: 23.62"L x 23.62" W x 64.96"H.
Industrial & Multifunctional - With its 90° right-angle, industrial wood-grain shelves, this six-tier storage shelf offers a neat display space for books, photos, plants, and more, making your room tidier.
Premium Quality - Made of wood-grain particleboard, each shelf can hold up to 60 lbs. This free-standing storage rack, perfect as a bookshelf or display shelf, is a great addition to living rooms, bedrooms, hallways, offices, etc.
Easy Assembly & Warranty - Comes with all necessary tools, instructions, and numbered parts. We provide an 18-month warranty and friendly customer service to assure you peace of mind.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 23.62" |
| Height | 64.96" |
| Item Weight | 70.55 lbs |
- 27.56" L x 25.98" W x 7.68" H (71.65 lbs)








| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Home Office, Living Room, Bedroom, Study Room |
| Number of Shelves | 6 |
| Special Feature | L Shaped, Anti-Falling Baffle Design |
| Product Dimensions | 23.62"D x 23.62"W x 64.96"H |
| Style | Rustic |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Unfinished |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | Large |
| Weight Limit | 60 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Indoor |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware kits and Assembly Instruction |
| Model Name | L Shaped Bookcase |
| Item Weight | 32 Kilograms |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Maximum weight: 60 Pounds |
| Specific Uses For Product | Bookshelf, Bookcase, Corner Shelf, Display Rack Storage Organizer |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Product Name | Corner Bookcase |
| Shelf Thickness | 64.96 Inches |
| Item Weight | 70.4 pounds |





















