
70.8" Freestanding Bookshelf, 6-Tier Bookcase Display Rack Storage Shelves
Visually Striking - The unique X-shaped patterns of this bookshelf add an elegant touch to your decor, perfect for any room in your home or office.
Durability - Constructed from thickened MDF, our 6-tier bookshelf offers long-lasting durability and stability from its sturdy base and 0.59-inch thick, reliable shelves.
Generous Storage - This vintage 6-tier bookshelf provides substantial display space for books, files, and cherished items, perfect for decluttering your living room or office.
Dependable Storage - Each shelf can hold up to 75 pounds, making it not just decorative but incredibly practical for your library.
Easy Setup - With included tools and instructions, assembly of this tall bookcase is simple. We offer an 18-month warranty and friendly customer service for any inquiries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 60.63 lbs |
- 45.08" L x 15.55" W x 10.12" H (66.14 lbs)
Tribesigns 70.8-Inch Tall Bookcase for Home Office


Offering a Vintage Aesthetic Feeling to your Bedroom, Living room, Office


More Detail about 6-Shelf Brown Bookcase
It provides ample room to store and display all your daily essentials—from framed photos, books, potted plants, vases to toys
Enjoy peace of mind with our solid bookshelf which stands perfectly upright with its heavy-duty structure


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room, Bedroom, Home Office |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Scratch Resistant, Space Saving |
| Product Dimensions | 11.81"D x 31.49"W x 70"H |
| Style | Modern |
| Finish Type | Wood |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Size | 80.01 cm x 29.99 cm x 180 cm |
| Weight Limit | 75 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Item Weight | 67 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Unit Count | 6.0 Count |
| Product Name | tall bookcase |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Color | Brown |
| Assembly Instructions Description | The product requires assembly. Easy-to-follow instructions and necessary tools are included for a hassle-free assembly. |
Original: $179.99
-70%$179.99
$54.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Visually Striking - The unique X-shaped patterns of this bookshelf add an elegant touch to your decor, perfect for any room in your home or office.
Durability - Constructed from thickened MDF, our 6-tier bookshelf offers long-lasting durability and stability from its sturdy base and 0.59-inch thick, reliable shelves.
Generous Storage - This vintage 6-tier bookshelf provides substantial display space for books, files, and cherished items, perfect for decluttering your living room or office.
Dependable Storage - Each shelf can hold up to 75 pounds, making it not just decorative but incredibly practical for your library.
Easy Setup - With included tools and instructions, assembly of this tall bookcase is simple. We offer an 18-month warranty and friendly customer service for any inquiries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 60.63 lbs |
- 45.08" L x 15.55" W x 10.12" H (66.14 lbs)
Tribesigns 70.8-Inch Tall Bookcase for Home Office


Offering a Vintage Aesthetic Feeling to your Bedroom, Living room, Office


More Detail about 6-Shelf Brown Bookcase
It provides ample room to store and display all your daily essentials—from framed photos, books, potted plants, vases to toys
Enjoy peace of mind with our solid bookshelf which stands perfectly upright with its heavy-duty structure


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room, Bedroom, Home Office |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Scratch Resistant, Space Saving |
| Product Dimensions | 11.81"D x 31.49"W x 70"H |
| Style | Modern |
| Finish Type | Wood |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Size | 80.01 cm x 29.99 cm x 180 cm |
| Weight Limit | 75 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Item Weight | 67 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Unit Count | 6.0 Count |
| Product Name | tall bookcase |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Color | Brown |
| Assembly Instructions Description | The product requires assembly. Easy-to-follow instructions and necessary tools are included for a hassle-free assembly. |





















