
71" Bookshelf, Industrial Etagere Bookcase 6 Shelf Display Rack
Ample 6-Tier Storage - With dimensions of 70.87" H X 31.5" W X 11.81" D, the open-shelf design of this tall bookshelf maximizes vertical storage, providing abundant space for all your storage and display needs.
Sturdy & Stable - Crafted from high-quality, eco-friendly E1 Particleboard and thickened stainless steel, our bookshelf provides a robust and dependable structure, supporting up to 300 lb. Additional staggered steel back supports enhance the shelf's firmness.
Versatile and Practical - This multipurpose shelf organizes books, magazines, photo frames, and much more. It is more than a bookshelf; use it as a baker's rack in the kitchen, a plant stand on the balcony, a storage stand in the washing room, or a decorative display in the living room.
Modern & Industrial - Blending rustic brown boards and a matte black iron frame, our Tribesigns bookshelf enhances any decor, adding a classic, warm ambiance to your home office.
Easy Assembly & Warranty - The package includes all necessary mounting hardware and clear instructions for quick assembly. We offer professional customer service and a 1-year warranty, providing you with absolute peace of mind.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 46.28 lbs |
- 41.34 " L x 14.17 " W x 8.66 " H (49.59 lbs)


Tribesigns Tall Bookshelf Make the Most of Vertical Storage Space!


High Quality & Sturdy Board
This open shelf bookcase is constructed by thickened high quality E1 grade board, sturdy, waterproof, and anti-scratched.
Thick & Sturdy Metal Frame
Framed by 0.78'X0.78' thick metal frame, making the book shelving rack super sturdy and firm, no worries wobbling or shaking.
Adjustable Screw Leg Pads
Four adjustable leg pads added to help the bookshelves stand stably on uneven floor and protect the floor from scratches.
Anti-tipping Strap Kits
Anti-tipping strap kits help prevent the bookcases from falling down, eunsuring safety for your families.


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Bathroom, Kitchen, Living Room, Study Room |
| Number of Shelves | 6 |
| Special Feature | Heavy Duty, Scratch Resistant, Water Resistant |
| Product Dimensions | 11.81"D x 31.5"W x 70.87"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Polished |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Size | 6 |
| Weight Limit | 300 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Living Room |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Item Weight | 46.3 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 32 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 300 Pounds |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Kitchen Utensils, Books |
| Product Name | Bookcase, Bookshelf |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Item Weight | 46.3 pounds |
Original: $129.99
-70%$129.99
$39.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ample 6-Tier Storage - With dimensions of 70.87" H X 31.5" W X 11.81" D, the open-shelf design of this tall bookshelf maximizes vertical storage, providing abundant space for all your storage and display needs.
Sturdy & Stable - Crafted from high-quality, eco-friendly E1 Particleboard and thickened stainless steel, our bookshelf provides a robust and dependable structure, supporting up to 300 lb. Additional staggered steel back supports enhance the shelf's firmness.
Versatile and Practical - This multipurpose shelf organizes books, magazines, photo frames, and much more. It is more than a bookshelf; use it as a baker's rack in the kitchen, a plant stand on the balcony, a storage stand in the washing room, or a decorative display in the living room.
Modern & Industrial - Blending rustic brown boards and a matte black iron frame, our Tribesigns bookshelf enhances any decor, adding a classic, warm ambiance to your home office.
Easy Assembly & Warranty - The package includes all necessary mounting hardware and clear instructions for quick assembly. We offer professional customer service and a 1-year warranty, providing you with absolute peace of mind.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 46.28 lbs |
- 41.34 " L x 14.17 " W x 8.66 " H (49.59 lbs)


Tribesigns Tall Bookshelf Make the Most of Vertical Storage Space!


High Quality & Sturdy Board
This open shelf bookcase is constructed by thickened high quality E1 grade board, sturdy, waterproof, and anti-scratched.
Thick & Sturdy Metal Frame
Framed by 0.78'X0.78' thick metal frame, making the book shelving rack super sturdy and firm, no worries wobbling or shaking.
Adjustable Screw Leg Pads
Four adjustable leg pads added to help the bookshelves stand stably on uneven floor and protect the floor from scratches.
Anti-tipping Strap Kits
Anti-tipping strap kits help prevent the bookcases from falling down, eunsuring safety for your families.


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Bathroom, Kitchen, Living Room, Study Room |
| Number of Shelves | 6 |
| Special Feature | Heavy Duty, Scratch Resistant, Water Resistant |
| Product Dimensions | 11.81"D x 31.5"W x 70.87"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Polished |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Size | 6 |
| Weight Limit | 300 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Living Room |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Item Weight | 46.3 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 32 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 300 Pounds |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Kitchen Utensils, Books |
| Product Name | Bookcase, Bookshelf |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Item Weight | 46.3 pounds |





















