
6-Tier Bookshelf, 70.9" Industrial Bookcase Display Shelf
Sturdy Etagere Bookshelf - Made from high-quality E1 MDF board and a robust black metal frame, this bookshelf is built to last. Capable of supporting 60 lbs per shelf, with adjustable foot pads for uneven floors.
Ample Storage - This 6-tier open-shelf design offers vast space for books, photos, toys, collections, and plants, ensuring all items stay organized.
Vintage Industrial Look - The rustic design blends seamlessly with most decors, adding a unique aesthetic to any room. Perfect for living rooms, bedrooms, kitchens, offices, and more.
Versatile & Functional - More than just a bookshelf, this piece can also be a storage or display shelf in any part of your home, keeping your space tidy.
Easy Assembly - With all hardware and instructions included, assembly is a breeze. Sized at 70.9” H x 27.6” W x11.8” D. Comes with 18 months of quality assurance and dedicated customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 27.55" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 41.44 lbs |
- 31.5 " L x 14.96 " W x 11.02 " H (46.72 lbs)


Tribesigns 6-Tier Bookcase with Open Shelves for Home Office
-Stylish and Practical bookcase adds a modern accent to your home!
Are you looking for a bookcase for displaying or upgrading your room style? This bookshelf is definitely a good choice. It offers possibilities for storage solutions and creative decor display options. Whether sidled up beside your computer desk as a bookshelf or acting as a display rack in the living room, it is always a good choice.
Black sturdy black metal frame which ensures sturdiness and years of use.
0.59 thicken board is strong enough to support heavy duty load.
Additional wall anchor kits to secure the bookshelf to the wall for safety and prevent tipping injuries.
Adjustable feet pads keep bookcase balance on uneven floor or carpet and protect the floor from scratch.


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Living Room, Bedroom, Study Room |
| Number of Shelves | 6 |
| Special Feature | Displaying |
| Product Dimensions | 11.8"D x 27.6"W x 70.9"H |
| Style | Industrial, Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Laminated |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Size | Large |
| Weight Limit | 320 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Storage, Home Decor |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | Industrial Bookshelf |
| Item Weight | 46.3 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Maximum weight: 320 Pounds |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Books |
| Product Name | Bookshelf |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Item Weight | 46.3 pounds |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sturdy Etagere Bookshelf - Made from high-quality E1 MDF board and a robust black metal frame, this bookshelf is built to last. Capable of supporting 60 lbs per shelf, with adjustable foot pads for uneven floors.
Ample Storage - This 6-tier open-shelf design offers vast space for books, photos, toys, collections, and plants, ensuring all items stay organized.
Vintage Industrial Look - The rustic design blends seamlessly with most decors, adding a unique aesthetic to any room. Perfect for living rooms, bedrooms, kitchens, offices, and more.
Versatile & Functional - More than just a bookshelf, this piece can also be a storage or display shelf in any part of your home, keeping your space tidy.
Easy Assembly - With all hardware and instructions included, assembly is a breeze. Sized at 70.9” H x 27.6” W x11.8” D. Comes with 18 months of quality assurance and dedicated customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 27.55" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 41.44 lbs |
- 31.5 " L x 14.96 " W x 11.02 " H (46.72 lbs)


Tribesigns 6-Tier Bookcase with Open Shelves for Home Office
-Stylish and Practical bookcase adds a modern accent to your home!
Are you looking for a bookcase for displaying or upgrading your room style? This bookshelf is definitely a good choice. It offers possibilities for storage solutions and creative decor display options. Whether sidled up beside your computer desk as a bookshelf or acting as a display rack in the living room, it is always a good choice.
Black sturdy black metal frame which ensures sturdiness and years of use.
0.59 thicken board is strong enough to support heavy duty load.
Additional wall anchor kits to secure the bookshelf to the wall for safety and prevent tipping injuries.
Adjustable feet pads keep bookcase balance on uneven floor or carpet and protect the floor from scratch.


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Living Room, Bedroom, Study Room |
| Number of Shelves | 6 |
| Special Feature | Displaying |
| Product Dimensions | 11.8"D x 27.6"W x 70.9"H |
| Style | Industrial, Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Laminated |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Size | Large |
| Weight Limit | 320 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Storage, Home Decor |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | Industrial Bookshelf |
| Item Weight | 46.3 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Maximum weight: 320 Pounds |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Books |
| Product Name | Bookshelf |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Item Weight | 46.3 pounds |























