
5-Tier Bookshelf, 74.8" Industrial Curved Wooden Bookcase
Tribesigns 5-Tier Bookshelf - Our 74.8" tall, 5-tier curved wooden bookcase combines style and function, featuring engineered wood and metal construction for outstanding durability and a vintage flair.
Unique Arch Design - Our curved freestanding display shelf adds elegance while ensuring optimal weight distribution and stability for your items.
Safety & Durability - With vertical guardrails and a robust metal frame supporting the wooden shelves, the bookshelf promises longevity and safety for your belongings.
Ventilation & Moisture Resistance - Standing at 3.94" from the floor, the curved bookshelves provides superior ventilation, prevents excessive moisture build-up and features 4 adjustable feet for stability on uneven surfaces, protecting your floor from scratches in the process.
Versatile Use - Our rustic brown & black bookshelf offers generous storage and display space for any room - bedroom, kitchen, living room, or bathroom.
Easy Assembly - With detailed instructions and labeled parts, our Tribesigns Bookshelf can be assembled easily. We back it with an 18-month warranty and assure satisfactory solutions for any queries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 74.8" |
| Item Weight | 53.24 lbs |
- 44.49" L x 14.17" W x 12.6" H (53.24 lbs)
Vintage Book Display Shelves for Home Office






Show Detail


Tribesigns 74.8 Inch Large Metal Bookshelf is Suitable for Different Scenarios


This vintage bookshelf can be used in various settings. It could be an excellent addition to libraries, bookstores, or any professional setting that requires a sophisticated aesthetic. Additionally, it can serve as a focal point in living rooms, bathroom, kitchen, or home offices
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Heavy Duty |
| Product Dimensions | 11.86"D x 31.5"W x 74.8"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Powder Coated |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | Large |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Kitchen, Living Room, Bedroom |
| Number of Items | 2 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | Bookshelf1868 |
| Item Weight | 53.2 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 36 Inches |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Books |
| Item Weight | 53.2 pounds |
Original: $169.99
-70%$169.99
$51.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tribesigns 5-Tier Bookshelf - Our 74.8" tall, 5-tier curved wooden bookcase combines style and function, featuring engineered wood and metal construction for outstanding durability and a vintage flair.
Unique Arch Design - Our curved freestanding display shelf adds elegance while ensuring optimal weight distribution and stability for your items.
Safety & Durability - With vertical guardrails and a robust metal frame supporting the wooden shelves, the bookshelf promises longevity and safety for your belongings.
Ventilation & Moisture Resistance - Standing at 3.94" from the floor, the curved bookshelves provides superior ventilation, prevents excessive moisture build-up and features 4 adjustable feet for stability on uneven surfaces, protecting your floor from scratches in the process.
Versatile Use - Our rustic brown & black bookshelf offers generous storage and display space for any room - bedroom, kitchen, living room, or bathroom.
Easy Assembly - With detailed instructions and labeled parts, our Tribesigns Bookshelf can be assembled easily. We back it with an 18-month warranty and assure satisfactory solutions for any queries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 74.8" |
| Item Weight | 53.24 lbs |
- 44.49" L x 14.17" W x 12.6" H (53.24 lbs)
Vintage Book Display Shelves for Home Office






Show Detail


Tribesigns 74.8 Inch Large Metal Bookshelf is Suitable for Different Scenarios


This vintage bookshelf can be used in various settings. It could be an excellent addition to libraries, bookstores, or any professional setting that requires a sophisticated aesthetic. Additionally, it can serve as a focal point in living rooms, bathroom, kitchen, or home offices
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Heavy Duty |
| Product Dimensions | 11.86"D x 31.5"W x 74.8"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Powder Coated |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | Large |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Kitchen, Living Room, Bedroom |
| Number of Items | 2 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | Bookshelf1868 |
| Item Weight | 53.2 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 36 Inches |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Books |
| Item Weight | 53.2 pounds |























