
70.8" Bookshelf, 5-Tier Etagere Bookcase Display Shelf
Smart Storage - Multi-level shelving provides perfect display space for books, collectibles, and plants, maximizing vertical space for a neat and organized presentation.
Quick Assembly - This bookcase can be put together swiftly with simple instructions, and maintaining its easy-to-clean surface saves you time and effort.
Ideal for Small Spaces - The slender design of this bookshelf fits snugly into tight corners or restricted spaces, making it terrific for apartments or compact areas.
Modern and Versatile - The bookshelf's modern, minimalist style with smooth lines and a warm wood finish enhances any home decor, creating a stylish and welcoming ambiance.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 65.92 lbs |
- 51.57" L x 14.57" W x 9.57" H (70.33 lbs)






Some Details of this bookshelf
Adjustable Leg Pads Design
Adjustable desk feet for different height need, uneven ground conditions( keep balance) and protect the floor from scratch.
Tilting prevention device
If you need to assebmle the tilting prevention device, we also provided!


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Laundry Room, Bedroom, Living Room, Library |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Durable, Adjustable |
| Product Dimensions | 11.81"D x 47.24"W x 70.87"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Painted |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Size | 47.24”W x 70.87”H x 11.81”D |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Storage |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | 70 tall bookshelf |
| Item Weight | 62 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Specific Uses For Product | General Storage, Display |
| Product Name | bookshelf |
Original: $185.99
-70%$185.99
$55.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Smart Storage - Multi-level shelving provides perfect display space for books, collectibles, and plants, maximizing vertical space for a neat and organized presentation.
Quick Assembly - This bookcase can be put together swiftly with simple instructions, and maintaining its easy-to-clean surface saves you time and effort.
Ideal for Small Spaces - The slender design of this bookshelf fits snugly into tight corners or restricted spaces, making it terrific for apartments or compact areas.
Modern and Versatile - The bookshelf's modern, minimalist style with smooth lines and a warm wood finish enhances any home decor, creating a stylish and welcoming ambiance.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 65.92 lbs |
- 51.57" L x 14.57" W x 9.57" H (70.33 lbs)






Some Details of this bookshelf
Adjustable Leg Pads Design
Adjustable desk feet for different height need, uneven ground conditions( keep balance) and protect the floor from scratch.
Tilting prevention device
If you need to assebmle the tilting prevention device, we also provided!


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Laundry Room, Bedroom, Living Room, Library |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Durable, Adjustable |
| Product Dimensions | 11.81"D x 47.24"W x 70.87"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Painted |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Size | 47.24”W x 70.87”H x 11.81”D |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Storage |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | 70 tall bookshelf |
| Item Weight | 62 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Specific Uses For Product | General Storage, Display |
| Product Name | bookshelf |























