
5-Shelf Bookcase with Drawer, 71" Bookshelf with Solid Wood Legs
Versatile Bookshelf - Introduce coastal farmhouse charm into your home with our freestanding bookshelf. Finished in an alluring lake blue with X-cross front details, bun feet, a stylish handle, and crown molding, this piece enhances any room decor.
Functional and Stylish - With dimensions of 33.5"W x 13.8"D x 70.9"H, our bookshelf fits well in a study, living room, kitchen, or office. It features 5 spacious shelves for books, photos, and decorations, and a drawer for hidden storage.
Safe and Durable - Made from engineered and solid wood, our farmhouse bookcase is durable and easy to maintain. It can support up to 220 lb, thanks to its gourd-shaped rubber wood legs and anti-tipping kits, ensuring your family is safe.
Straightforward Assembly - Assembly has never been easier with our detailed instructions and numbered parts. Transform your space with our 5-tier storage bookshelf. Our customer service team is available before and after your purchase for any queries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 33.46" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 82.45 lbs |
- 42.52" L x 15.55" W x 11.81" H (88.85 lbs)


This 6-Tier Bookshelf is ideal for limited space storage options !




Combines bold lines with a vintage finish and classic style elements !


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room |
| Number of Shelves | 6 |
| Special Feature | Trees |
| Product Dimensions | 13.77"D x 33.46"W x 70.87"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Painted/Lacquered |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 1 PC |
| Weight Limit | 220 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Living Room |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Bookcase, 6 shelves, drawer, solid wood legs |
| Item Weight | 97.8 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 33 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 220 Pounds |
| Back Style | Cross Back |
| Shelf Thickness | 0.75 Inches |
| Item Weight | 97.8 pounds |
Original: $209.99
-70%$209.99
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Versatile Bookshelf - Introduce coastal farmhouse charm into your home with our freestanding bookshelf. Finished in an alluring lake blue with X-cross front details, bun feet, a stylish handle, and crown molding, this piece enhances any room decor.
Functional and Stylish - With dimensions of 33.5"W x 13.8"D x 70.9"H, our bookshelf fits well in a study, living room, kitchen, or office. It features 5 spacious shelves for books, photos, and decorations, and a drawer for hidden storage.
Safe and Durable - Made from engineered and solid wood, our farmhouse bookcase is durable and easy to maintain. It can support up to 220 lb, thanks to its gourd-shaped rubber wood legs and anti-tipping kits, ensuring your family is safe.
Straightforward Assembly - Assembly has never been easier with our detailed instructions and numbered parts. Transform your space with our 5-tier storage bookshelf. Our customer service team is available before and after your purchase for any queries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 33.46" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 82.45 lbs |
- 42.52" L x 15.55" W x 11.81" H (88.85 lbs)


This 6-Tier Bookshelf is ideal for limited space storage options !




Combines bold lines with a vintage finish and classic style elements !


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room |
| Number of Shelves | 6 |
| Special Feature | Trees |
| Product Dimensions | 13.77"D x 33.46"W x 70.87"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Painted/Lacquered |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 1 PC |
| Weight Limit | 220 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Living Room |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Bookcase, 6 shelves, drawer, solid wood legs |
| Item Weight | 97.8 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 33 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 220 Pounds |
| Back Style | Cross Back |
| Shelf Thickness | 0.75 Inches |
| Item Weight | 97.8 pounds |























