
6-Tier Bookshelf, 71" Tall Bookcase Floor Standing Display Storage Shelves
Maximize Your Space - This slim, tall bookshelf measures 31.5" W x 70.9" H x 11.8" D, ideally utilizing vertical space without consuming excessive floor area. This makes it an excellent choice for living rooms, home offices, bedrooms, study areas, dorm rooms, and beyond.
Ample & Versatile Storage - Our high-capacity, 6-tier open shelving unit provides ample storage for a wide range of items. Each shelf, spaced 11.02 inches apart, can easily accommodate your books, decor, office supplies, or kitchen accessories, helping keep your space tidy and clutter-free.
Dependable Heavy-Duty Construction - Each of the shelves of this freestanding bookshelf can support up to 22 lbs. The widened uprights and multiple shelves offer easy access to your items and cater to your organized storage requirements.
Elegant Design - Marrying modern elegance with a touch of vintage charm, this shelf features a timeless wood grain finish. Its minimalist, seamless lines and subtly curved edges of the uprights seamlessly blend with various interior styles.
Effortless Assembly - This shelf comes complete with an easy-to-follow installation guide and tools ensuring a hassle-free assembly. For added safety, it includes anti-tipping wall fixtures and anti-slip pads on the bottom, offering stability and reducing the risk of toppling over.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 67.24 lbs |
- 46.46" L x 15.16" W x 9.45" H (71.65 lbs)












2-Piece or 3-Piece Sets


Pick Your Storage Vibe
You can freely choose a 2-piece set for dual-zone storage or a 3-piece set for full-wall display, combining multiple products to suit your space
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bedroom, Living Room, Office |
| Number of Shelves | 6 |
| Special Feature | Easy Assembly, Space Saving |
| Product Dimensions | 11.81"D x 31.5"W x 70.87"H |
| Style | Vintage |
| Finish Type | Waxed |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 31.5" W x 70.9" H x 11.8" D |
| Weight Limit | 110 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Storage |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Assembly Guide, Hardware |
| Model Name | Brown Bookcase |
| Item Weight | 67.24 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Minimum weight: 22 Pounds |
| Specific Uses For Product | Books |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Shelf Thickness | 11 Inches |
| Shelf Bracket Shape | Rectangular |
| Color | Rustic Brown |
| Assembly Instructions Description | Assembly instructions are included and in English |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Maximize Your Space - This slim, tall bookshelf measures 31.5" W x 70.9" H x 11.8" D, ideally utilizing vertical space without consuming excessive floor area. This makes it an excellent choice for living rooms, home offices, bedrooms, study areas, dorm rooms, and beyond.
Ample & Versatile Storage - Our high-capacity, 6-tier open shelving unit provides ample storage for a wide range of items. Each shelf, spaced 11.02 inches apart, can easily accommodate your books, decor, office supplies, or kitchen accessories, helping keep your space tidy and clutter-free.
Dependable Heavy-Duty Construction - Each of the shelves of this freestanding bookshelf can support up to 22 lbs. The widened uprights and multiple shelves offer easy access to your items and cater to your organized storage requirements.
Elegant Design - Marrying modern elegance with a touch of vintage charm, this shelf features a timeless wood grain finish. Its minimalist, seamless lines and subtly curved edges of the uprights seamlessly blend with various interior styles.
Effortless Assembly - This shelf comes complete with an easy-to-follow installation guide and tools ensuring a hassle-free assembly. For added safety, it includes anti-tipping wall fixtures and anti-slip pads on the bottom, offering stability and reducing the risk of toppling over.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 67.24 lbs |
- 46.46" L x 15.16" W x 9.45" H (71.65 lbs)












2-Piece or 3-Piece Sets


Pick Your Storage Vibe
You can freely choose a 2-piece set for dual-zone storage or a 3-piece set for full-wall display, combining multiple products to suit your space
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bedroom, Living Room, Office |
| Number of Shelves | 6 |
| Special Feature | Easy Assembly, Space Saving |
| Product Dimensions | 11.81"D x 31.5"W x 70.87"H |
| Style | Vintage |
| Finish Type | Waxed |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 31.5" W x 70.9" H x 11.8" D |
| Weight Limit | 110 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Storage |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Assembly Guide, Hardware |
| Model Name | Brown Bookcase |
| Item Weight | 67.24 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Minimum weight: 22 Pounds |
| Specific Uses For Product | Books |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Shelf Thickness | 11 Inches |
| Shelf Bracket Shape | Rectangular |
| Color | Rustic Brown |
| Assembly Instructions Description | Assembly instructions are included and in English |























