
Wavy Corner Shelf, 5-Tier Bookshelf Bookcase Display Rack
Innovative Corner Bookshelf - Borrowing simplicity and grace from seagrass designs, this stylish corner shelf delivers an attention-grabbing appeal, elevating the aesthetic charm of any room.
Contemporary Elegance - The beauty of this small corner shelf lies in its minimalistic design, effortlessly infusing your home decor with a fresh, modern vibe.
Multi-Tiered Display - Be it for decluttering your workspace or adding artistic appeal to your living room, this 5-tier corner bookshelf serves as an ideal solution, each shelf providing a stage for your favorite items.
Practical & Stylish - Seamlessly blend design and utility with this living room bookcase. Reacquaint yourself with every corner of your home as this unique bookshelf brings life and ambience to your space.
Simple Assembly - The clear-cut structure of this bookshelf eases the assembly process. Each part is clearly labeled and necessary tools are provided, making set-up of this corner bookshelf a breeze.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.68" |
| Depth | 18.90" |
| Height | 69.88" |
| Item Weight | 39.68 lbs |
- 45.28" L x 22.05" W x 5.12" H (44.09 lbs)
Installation Guide Video:
Tribesigns Streamlined 5-tier corner shelf with seagrass-like design.
- Unique seagrass-inspired design adds visual interest.
- All-white color scheme complements any decor style.
- Suitable for a variety of spaces, including home offices, kitchens, living rooms, and balconies. Unique seagrass-inspired design
Nice seagrass-inspired style
Rounded corners
Easy to clean
5 Tier corner shelf
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bathroom, Bedroom, Living Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Heavy Duty |
| Product Dimensions | 19.6"D x 18.8"W x 69.8"H |
| Age Range (Description) | Adult |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 1PC |
| Weight Limit | 10 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Dorm, Living Room, Bedroom |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Corner Shelf, Hardware |
| Model Name | corner shelf |
| Item Weight | 44 Pounds |
| Furniture Finish | White |
| Installation Type | Wall Mount |
| Min. Required Door Width | 18.8 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 10 Pounds |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Books |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 44 pounds |
Original: $119.99
-70%$119.99
$36.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Innovative Corner Bookshelf - Borrowing simplicity and grace from seagrass designs, this stylish corner shelf delivers an attention-grabbing appeal, elevating the aesthetic charm of any room.
Contemporary Elegance - The beauty of this small corner shelf lies in its minimalistic design, effortlessly infusing your home decor with a fresh, modern vibe.
Multi-Tiered Display - Be it for decluttering your workspace or adding artistic appeal to your living room, this 5-tier corner bookshelf serves as an ideal solution, each shelf providing a stage for your favorite items.
Practical & Stylish - Seamlessly blend design and utility with this living room bookcase. Reacquaint yourself with every corner of your home as this unique bookshelf brings life and ambience to your space.
Simple Assembly - The clear-cut structure of this bookshelf eases the assembly process. Each part is clearly labeled and necessary tools are provided, making set-up of this corner bookshelf a breeze.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.68" |
| Depth | 18.90" |
| Height | 69.88" |
| Item Weight | 39.68 lbs |
- 45.28" L x 22.05" W x 5.12" H (44.09 lbs)
Installation Guide Video:
Tribesigns Streamlined 5-tier corner shelf with seagrass-like design.
- Unique seagrass-inspired design adds visual interest.
- All-white color scheme complements any decor style.
- Suitable for a variety of spaces, including home offices, kitchens, living rooms, and balconies. Unique seagrass-inspired design
Nice seagrass-inspired style
Rounded corners
Easy to clean
5 Tier corner shelf
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bathroom, Bedroom, Living Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Heavy Duty |
| Product Dimensions | 19.6"D x 18.8"W x 69.8"H |
| Age Range (Description) | Adult |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 1PC |
| Weight Limit | 10 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Dorm, Living Room, Bedroom |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Corner Shelf, Hardware |
| Model Name | corner shelf |
| Item Weight | 44 Pounds |
| Furniture Finish | White |
| Installation Type | Wall Mount |
| Min. Required Door Width | 18.8 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 10 Pounds |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Books |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 44 pounds |
























